Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

0

Kredi kartının borcu, yansıyan ekstre ile birlikte gelip, son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Bu tarihe kadar ödenmeyen her tutar için banka faiz yansıtır. Ancak bazı kart kullanıcıları, olumsuz nakit akışı sebebi ile kartlarının borcunu zamanında ödeyememekteler. Bu tip durumlar genellikle birikmiş kart borçlarını beraberinde getirir. Hal böyle olunca, kartın yüklü tutardaki borcu taksitlendirilmek istenir ve ortaya Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır sorusu çıkar.

Kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi, yani yapılandırılması bazı bankaların müşterileri için sunduğu bir kolay ödeme planıdır. Eğer kişi kredi kartının borcunu ödeyemiyor ise ve kart borcu her geçen gün biraz daha artıyor, faizleniyor ise banka müşterisi için kolay bir ödeme metodu oluşturur. Ancak bunun için kart kullanıcısında bazı şartlar aranmaktadır.

Her Kredi Kartı Yapılandırılmaz

Gecikme yaşayan her kart kullanıcısının kart yapılandırma talebi kabul görmez. Öncelikle bankanın, bu kart kullanıcısının borcunu ödemekte zorlandığına ikna olması şarttır. Bu sebeple genellikle gecikmesi 90 günü aşmış olan kartları yapılandırma talebi dikkate alınır. Ancak bu durumda dahi son aşama bankada sonlanır. Yani her 90 günü aşmış kartın yapılandırılması da mümkün olmayabilir.

Kara listeye girmiş, hem kart, hem de kredili ürünleri olan kişilerin kart borçları genellikle banka tarafından yapılandırılır. Burada önemli olan nokta, borcun daha küçük taksitlere bölünmesi ve kişiden ödeme alınmasıdır.

Kredi Kartı Borcunu Taksitlendirme Nereden Yapılır

Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır sorusuna yanıt bulan kart kullanıcıları akabinde Kredi kartı borcunu taksitlendirme nereden yapılır sorusunu sorabiliyor. Bu işlemin öncelikli muhatabı kartın bağlı bulunduğu şubedir. Bu şubedeki bireysel portföy yetkilileri müşterilerden gelen kart yapılandırma taleplerini değerlendirmekte ve tahsilat birimi ile birlikte bir ödeme planı çıkarmaktadır.

Bazı bankalar kart yapılandırma işlemlerini yalnızca telefondan yürütmektedir. Tahsilat birimi kişiyi arar ve ödeyebileceği şekilde kartın toplam borcunu taksitlendirir. Banka duruma göre kişiden öncesinde toplu bir miktar ödeme yapmasını da talep edebilir. Ancak çoğu durumda, kartın toplam borcuna taksitlendirme faizi de eklenerek taksitlendirme yapılmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.