Kredi Kartı Limit Düşürme ve Artırma Nasıl Yapılır?

0

Kredi Kartı Limit Düşürme ve Artırma Nasıl Yapılır?

Artık herkesin sahip olduğu ve alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştirmiş olan kredi kartları özellikle insanların gelirlerine göre belirlenen limitlere sahiptirler ve kullanıcılar limit arttırma – indirme işlemleri hakkında bankalardan taleplerde bulunabilmektedirler. Gelen talepleri değerlendiren bankalar kullanıcıların o zamana ait olan gelirlerini belgelemelerini istedikleri gibi aynı zamanda geçmiş dönemlerdeki ödeme performanslarına da bakmaktadırlar.

Bu talepler internet bankacılığı, cep bankacılığı veya şubelerde müşteri temsilcileri ile yüz yüze yapılacak olan görüşmeler ile iletilebilmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar sahip oldukları kredi kartları için otomatik limit artırım talimatı vererek bankaların belli periyotlar ile değerlendirmeler yapmalarını ve kart limitlerini kendilerine sormadan arttırmalarını da sağlayabilmektedirler.

Kredi Kartlarının Limitleri Nasıl Arttırılır?

İlk kez kredi kartı alacak kişiler için artık gelirlerinin 10 katını geçmeyecek şekilde limitler belirlenmektedir. Her kredi kartı talebinde müşterilerinden gelirlerini belgelemelerini isteyen bankalar yapacakları değerlendirmeler ile insanlara en uygun limitleri belirleyerek kartları sahiplerine iletmektedirler. Kart limitlerini hızlı bir şekilde arttırmak isteyen kişiler şu adımları izleyebilirler;

  • Banka şubelerine giderek müşteri temsilcileri ile görüşmek.
  • Cep bankacılığı ile talepte bulunmak.
  • Telefon bankacılığı ile talepte bulunmak.
  • İnternet bankacılığı ile talepte bulunmak.
  • Banka ATM’lerinden talepte bulunmak.

Limit Arttırma İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu seçeneklerin bazıları her bankada olmayabilmektedir. Bu sebeple banka müşterileri çalıştıkları bankaların hangi sistem ile talep aldıklarını önceden bilmelidirler. Eğer kullanılan kredi kartı maaş alınan bankaya ait bir kartsa o zaman kişilerden herhangi bir gelir belgesi istenmeyebilir. Bankalar ilgili kişilerin iş yerleri ile süreli bağlantıda olacakları için o an ki gelir durumları hakkında bilgi alabilmektedirler. Ancak maaşlarından başka belgelenebilir gelirleri olan kişiler kendi isteklerine bağlı olarak bu belgeleri de bankalara iletebilmektedir.

Limit Arttırma Talepleri Nasıl İletilir?

Kredi kartı limit arttırma veya düşürme işlemleri genellikle çok kısa süren ve tamamlanan işlemlerdir. Ancak kimi zaman bankalarda limit arttırma taleplerini sadece yüz yüze ve gerekli belgeler ile almaktadırlar. Bu sebeple cep, telefon veya internet bankacılığı işlemlerinde sadece limit düşürme hizmetleri sunulabilmektedir. Banka müşterileri bu kurala dikkat ettikleri takdirde işlemlerini kısa zaman içinde tamamlayabilmektedirler. Bu taleplerde onay geldiği andan itibaren kullanıcılar yeni limitlerini hemen kullanmaya başlayabilmektedirler. Ayrıca kredi kartı limit düzenlemesi talebinde bulunan kişiler bekledikleri süre içinde cevap alamadıkları durumlarda bankaları arayarak son durum hakkında bilgi de alabilmektedirler.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.