Kredi Kartı Limitini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

0

Kredi kartı limiti kullandığınız kredi kartının içerisinde bulundurduğu maksimum bakiyeye verilen isimdir. Yaptığınız başvurular sonucunda bankalar tarafından ödeme geçmişinize göre size bir kredi kartı limiti belirlenir. Kredi kartı limiti kartın alışveriş yapma miktarını etkilemesi sebebi ile fazlasıyla önemlidir. Kartınızın içerisinde bulunan bakiye ne kadar yüksek olur ise o kadar fazla alışveriş yapabilirsiniz. Bu yazımızda kredi kartınızın limitini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen birçok husustan bahsederek size bu konuda bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı limitleri kart sahiplerinin bankalar ile geçmişte yaptığı alışverişlere göre belirlenirken her bireye farklı farklı verilmektedir. Bu konuya örnek vermek gerekirse, A bankasını iki kişi aynı anda kredi kartı başvurusu yapıyor ve bu başvuruların her ikiside onaylanıyor. Kredi kartlarının limitleri farklı oluyor. Bunun sebebi kredi kartlarının limitlerinin kişilere göre belirlenmekte olmasıdır. Bu konuya hitaben kredi kartı limitini etkileyen faktörler konusuna maddeler halinde değinelim.

Kredi Geçmişi

Bankalar ile önceki dönemlerde yaptığınız ürün alışverişlerinde ödemeleri nasıl gerçekleştirdiğiniz o kredi kartının limitini değil sonraki dönemlerde farklı bankalardan alacağınız kredi veya kredi kartlarının limitlerinide etkileyecektir. Yüksek kredi kartı limiti için onay almanızı olumsuz olarak etkileyecek en önemli faktörlerden biri gecikmeli ödemelerdir. Daha önce kullandığınız kredi kartlarının ödemelerinde gecikme yaşamışsanız bu bankanın gözünde size olumsuz bir puan verecektir.

Belgelenebilir Gelir

Belgelenebilir gelirleriniz kredi kartı limitinize doğrudan etki edecektir. Gelir durumunuz eğer yüksekse yüksek limitli kredi kartı alma imkanınız daha yüksek olacaktır. Tabi bu durumun gerçekleşmesi için yüksek gelirin yanı sıra diğer gerekliliklerinde yerine getirilmesi gerekiyor.

Borç – Limit Oranı

Kredi kartı sağlayan bankalar tarafından diğer bankalara olan borçlarınız tamamen görüntülenebilmektedir. Bu sayede bankalar size kredi kartı verirken yüksek limit verip vermemeleri konusunda fikir sahibi olurlar. Eğer diğer kredi kartlarınıza yüksek miktarda borcunuz bulunuyorsa diğer bankalardan talep ettiğiniz kredi kartları muhtemelen düşük limitli olacaktır.

Kullanmakta Olduğunuz Kredi Kartlarının Limitleri

Bankalar size yüksek kredi kartı limiti vermek için diğer kullandığınız kredi kartlarının limitlerini kendilerine örnek alabilmektedir. Hakkınızda bankaların fikir toplaması için sunulan kredi risk raporunuzda diğer kredi kartlarınızın limitinin yüksek olduğu gösteriliyorsa yeni kredi kartı başvurusu yaptığınızda verilen kredi kartının limiti genellikle yüksek olacaktır. Buna rağmen eğer kullandığınız kredi kartlarının limiti 1.000 veya 2.000 civarlarında seyrediyorsa yüksek limitli bir kredi kartı sahibi olmanız pek mümkün olmayacaktır.

Maaşın Kaç Katı Kredi Kartı Alınabilir?

Yasal düzenlemeler doğrultusunda ilk maaşınızın miktarının iki katı kadar kredi kartı alma imkanınız bulunuyor. Belirli bir maaş miktarı ile yılınızı doldurarak aynı işte çalışmaya devam ederseniz bankalar bu maaş miktarının yaklaşık 4 katı kadar kredi kartı limitini size tahsis edecektir. Tabi ki bu miktarlara ulaşmak için maaşınızın yüksek olması yeterli olmuyor. Gelir belgesi, daha önceki ödemeler gibi birçok durum göz önünde bulunduruluyor.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Oluyor?

Kredi kartınızın limiti ilk yıl içerisinde belgelenebilir gelirinizin 2 katı sonraki yıl ise 4 katı olacaktır. Aynı zamanda bu doğrultuda kredi kartına verilebilecek maksimum limitide gösteriyor. Kredi kartı ödemelerinizi ilk yıl içerisinde eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde yaptığınız taktirde limti artışlarınız gerçekleşerek belirtilen miktarlara ulaşabilirsiniz.

İlk defa kredi kartı almanız durumunda kredi kartı limitinizi öğrenmek tamamen bankanızın size vereceği bilgiler ışığında gerçekleşecektir. Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız kredi kartınız hesabınıza tanımlandığı andan itibaren limitinizi görebiliyorsunuz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.