Kredi Kartı Puanları Ne Zaman Silinir?

0

Bankalar, kredi kartı kullanımını artırmak amacı ile yapılan alışverişler sonrasında tutarlara bağlı olarak birtakım puanlar vermektedir. Bu puanları istenilen seviyeye kadar biriktiren müşteriler, anlaşmalı üye işyerlerinden puanları kadar indirimler kazanarak alışverişlerini daha uygun, daha indirimli hale getirmektedir. Her ay sonunda kredi kartı ekstrelerinin en son bölümünde kartınızda bulunan puanlar hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığını görebilirsiniz. Her bankanın para puan konusunda farklı stratejilere sahip olduğunu, puan kazanımına etki eden unsurların birbirine göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekiyor. Kazanılan puanların ömürlük olmadığını, belirli bir süre içerisinde kullanılmayan puanların silindiğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu yazımız içerisinde kredi kartı puanları ne zaman silinir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Puanları Silinir Mi?

Kredi kartı kullanan kişiler, üye işyerleri tarafından yapılan kendilerine ödül olarak verilen bu puanların silinip silinmediğini merak etmektedirler. Oldukça zor biriken bu puanlar için düzenli olarak kredi kartı harcaması yapılması gerekiyor. Kazanılan puanlar, istenilen seviyeye gelmesi ile beraber anlaşmalı üye yerlerinde ürün fiyatından düşülerek alışverişlerin daha ekonomik hale gelmesini sağlıyor. Kredi kartı para puan sistemi bir avantaj olsa da bu sistemden daha halen habersiz birçok bilinçsiz tüketici olduğundan bahsediliyor. Her yıl milyonlarca kişi milyonlarca liralık kredi kartı alışverişi yapmasına karşın kazandıkları para puanları hiçbir şekilde haberdar değiller.

Bankalar tarafından kredi kartı kullanımını artırmak için hediye olarak dağıtılan para puan sistemi halen birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bankalar, bu konuda tüketicileri uyararak aylık olarak kendilerine iletilen kredi kartı ekstrelerini kontrol ederek para puanlarını kontrol etmelerini istemektedir. En az tutarda olsa dahi anlaşmalı üye işyerlerinde kullanılarak avantaja dönüştürmelidirler. Kazanılan para puanların ömür boyu kalıcı olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu yazımız içerisinde kredi kartı puanları ne zaman silinir bölümüne işte bu yüzden değinmek istiyoruz. Kredi kartı harcamaları sonrasında verilen para puanlar sadece harcama yapılan döneme göre değerlendirilmektedir. Dönem olarak adlandırmamız bazı kişilerde kazanılan bu paraların ilgili ay sonrasında silineceği konusunda da düşündürmekte.

Kredi Kartı Para Puan Ne Zaman Silinir?

Kredi kartı puanları, 1 yıllık bir periyot içerisinde hesaplarda biriktirilebilmektedir. 2018 yılının ilk ayı, ilk günü ile başlayan para puan kazanma hakkı 2018 yılının son gününe kadar geçerli olacaktır. 2018 yılının son günü itibari ile harcanmayan para puanların bir sonraki yıla devretmeyerek silindiğini belirtmek istiyoruz. Geçmiş yıllarda birkaç banka kazanılan para puanları yıl sonunda silmeyerek bir sonraki yıla devrettiriyordu. Artık böyle bir ihtimalin hiçbir bankada tarafından sunulmadığını, yıl sonuna kadar kullanılmayan puanların yılın son günü silindiğini belirtmek istiyoruz. Tüketiciler, en fazla para puan kazanabileceği alışveriş türlerini de merak etmektedirler. Genel olarak baktığımızda akaryakıt harcamalarını kredi kartı üzerinden yapan kişilerin daha fazla para puan kazandıklarını görüyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.