Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

1

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kredi notu, kredi çekebilmeniz için bankaların baz aldığı önemli bir nottur. Kredi notunuzun düşük olması başvuruda bulunduğunuz kredinin çıkmamasına neden olabilir. Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesi için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Genel bir kavramla bunu nitelendirecek olursak ödeme düzeni olarak da nitelendirebiliriz. İster kredi kartı kullanın isterseniz de kredi çekin her zaman dikkat etmeniz gereken ilk kural borcunuza sadık olmak yani ödeme gününden önce borcunuzu ödeyebilmektir. Peki kredi notu hangi durumlarda düşer?

Kredi Notum Neden Düşüyor Sebepleri Nedir?

Kredi notunuzun düşmesine sebep olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin yine başında bankalara olan ödemeleriniz geliyor. Kredi notunuzu düşüren en büyük etmenlerden biri de kredi kartı borçlarınızı geciktirmek diyebiliriz. Kredi kartı ödemelerinin en az asgari tutarı ödenmediği takdirde borcunuzun gecikmeye girmesi kredi notunuzu etkileyebilir. Bu noktada kredi kartı kullananların son ödeme tarihi yaklaşmadan önce en az asgari tutarı ödemeleri gerektiğinden bahsedebiliriz.

Kredi kartı ödemelerinize dikkat ettikten sonra eğer herhangi bir bankadan kredi çekmiş iseniz bunun da önemli bir faktör olacağını unutmamanız gerekir. Keza geciktirdiğiniz ve aksattığınız kredi ödemeleri kredi notunuzu doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Bu yüzden kredi ödemeleriniz varsa gününde ödeme yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Kredi notunu düşüren unsurlardan biri de fazla kredi başvurusu yapmak diyebiliriz. Çünkü ret yanıtı alan kredi başvuruları da kredi notuna olumsuz bir katkıda bulunuyor. Bu yüzden kredi çekmeden önce faiz oranları ve kredi imkanı sağlayan bankalar arasında bir tercih yapıp karar vererek tek bir bankaya başvuruda bulunmanız daha sağlıklı olacaktır.

Düşen Kredi Notu Ne Zaman ve Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzun düşük olması bankaların sizleri kara listeye almasına ve kredi imkanı sağlamadığı gibi kredi kartı dahi kullandırmamasına sebep olabilir. Bu yüzden kredi notu düşük olanlar bazı faktörlere dikkat ederek bu kredi notunu yükseltebilirler. Öncelikle kredi notum düşük nasıl yükseltebilirim? Sorusuna cevap arıyorsanız bankalara olan ödemelerinizi düzene sokmanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Eğer birçok bankaya borçlu iseniz tek bir bankaya borçlanmak adına kredi çekip tek yere borçlu kalarak düzenli ödeme sağlayabilirsiniz. Bu da kredi notunuzu yükseltecek bir unsurdur. Kredi kartlarınız, kredi ödemeleriniz kesinlikle gecikmemeli ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Zaten bu unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde iki veya 3 ay sonra kredi notunuzda artış gözükecek ve düzenli olarak ödeme yapmanız ile git gide kredi notunuzu yükseltebileceksiniz.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.