Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

3

Kredi Notum Düşük İse Ne Yapmalıyım?

Bankalar kredi notu düşük olan ve orta risk grubunda yer alan kişilere genellikle kredi imkanı sağlamazlar. Kredi notum düşük ne yapmalıyım sorusunu işte bu noktada sorabilirsiniz. Çünkü kredi notunuzu yükseltmek adına bazı fırsatlarınız olduğundan bahsedebiliriz. Fakat genel anlamda bu unsura değinirsek kesinlikle bankalara olan kredi kartı ve kredi gibi borçlarınızı geciktirmemeniz gerektiğinde söz edebiliriz. Çünkü ödeme düzeni kredi notunu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Peki diğer unsurlar nelerdir? Kredi notumuzu nasıl yükseltebiliriz?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler?

Kredi notunun düşük olması bankaların size kredi imkanı sunmasına engel olurken aynı zamanda kredi kartı dahi alamayacak kadar imkansızlık oluşturabilir. KKB’nin kredi notu değerlendirmesinde en çok dikkat ettiği unsur ödeme düzenidir. Peki kredi notunu yükseltmek için ne yapılmalı?

Kredi notunuzu yükseltmenin bazı yolları elbette var. Fakat genel bir kavramla bunu açıklarsak ödeme düzeni alışkanlığı edinmeniz gerektiğinden bahsedebiliriz. Bankalara olan ödemelerinizde kesinlikle gecikme yaşamamanız gerekiyor. Kredi kartınızın asgari ödemesinde dahi gecikme olsa kredi notunuzu etkileyebiliyor. Bu yüzden kredileriniz başta olmak üzere kredi kartlarınızın da ödeme düzenini oluşturmanız gerekir.

Ayrıca kredi notunu yükseltmek için her bankaya kredi başvurusunda bulunmayınız. Çünkü ret yanıtı alan kredi başvuruları kredi notunuzu düşüreceği için ödemelerinizi düzene soksanız dahi bu yönde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bir finans uzmanından da destek alabilirsiniz. Peki kredi notunu yükseltmenin yolları neler? Biraz da bu konuya maddeler ile değinelim ve kredi notunuzu yükseltebilecek adımları sizlerle paylaşalım. Kredi notunuzu yükseltmek için aşağıdaki maddeleri uygulayabilir ve bu maddeleri dikkate alarak adım atabilirsiniz.

* Ödeme zorluğu yaşıyorsanız borçlarınızı yapılandırın ve ödeme düzeninizi oturtun.

* Aylık kredi ödemeleriniz var ise bütçenize göre yapılandırın.

* Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz.

* İpotek vererek kredi limitinizi yükseltebilirsiniz.

* Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmemeye özen göstermelisiniz.

Kredi Notum Ne Zaman Artış Gösterecek?

Kredi notum ne zaman yükselir? Sorusuna olumlu bir şekilde yanıt almak istiyorsanız belirttiğimiz adımları izleyerek ve bu maddeleri kendinize görev edinerek ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Zaten ödemelerinizi düzene soktuktan 3 ay sonra da kredi notunuzda ilk artış gözlenecektir. İlerleyen zamanlarda ise git gide kredi notunuz artış gösterecek, yükselecektir.

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.