Kredi Notu ve Kredi Raporu Arasındaki Farklar

0

Kredi Raporu ve Kredi Notu Nedir? Farkları Nelerdir?

Kredi Notu ve Kredi Raporu Arasında Ne Gibi Farklar Bulunur?

Kredi Notu ve kredi raporu arasında ne gibi farklar olduğuna değinmeden önce bu iki kavramın tanımını yapmamız gerekir. Bu bağlamda kredi notunun ne olduğundan bahsedersek kredi notunun; 1 ile 1900 puanlama arasında değişen, kişilerin bankalarla olan ilişiğini özetleyen, bankaların kredi çekmek için başvuru yaptığınızda olumlu veya olumsuz sonuç vermesine etki eden en büyük unsurlardan biri olduğuna değinebiliriz. Kredi notunun yüksek olması olumlu, düşük olması da olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi risk raporu ise kişinin maddi durumunun özeti olarak nitelendirilebilir. Kişilerin bankaya yapmış oldukları ödemeler, ödeme düzeni gibi tüm detaylar risk raporunda değerlendirilip bankalar tarafından kişilerin risk raporunun incelenmesi ile kredi başvurusunun değerlendirmesi tamamlanmaktadır. Bankaya ilişkin kredili mevduat hesabı olanlar, kredi kartı kullananlar, kredisi olanlar veya son 5 sene içinde hesabını kapatmış olan herkesin kredi notu bulunmaktadır.

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Bu iki kavram arasındaki farklardan sizlere bahsettik. Peki kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi biliyor musunuz? Eğer kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz hakkında bir fikriniz yok ise bu konuda sizlere şu şekilde yardımcı olabiliriz? Kredi notunu yükseltmek için bankalara olan borcunuzu düzenli ödemeniz gerekiyor. Kredi kartınız varsa asgari ödemesini gecikmeye girmeden ödemeniz gerekir. Bununla beraber bankalardan kredi çekmişseniz kredilerinizin vadesini ödeyebileceğiniz, sizi zorlamayacak miktarlarda oluşturmak sizlere bu noktada avantaj sağlayacaktır.

Bankaya düzenli yapılan ödemeler neticesinde kredi notunuz yükselebilir. Kredi notu ve kredi rapor nedir? Sorusunda bahsettiğimiz unsur yani kredi notunun önemi bu noktada daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi imkanı sağlamadığı gibi kredi kartı dahi vermeyebilir. Bu yüzden bankalara olan borçlarınızda daha hassas davranmanız gerekiyor. Ayrıca kişilerin kredi kartı kullanımlarında limit aşımlarına uğramaması, çeşitli yatırımlar yapması da kredi notlarını yükseltmek için birer fırsattır. Bu noktalarda hassas davrandığınız zaman kredi notunuzun yükseleceğine de tanık olabilirsiniz. Kredi notunuz birden yükselmese de yavaş yavaş yükselmeye başlayıp olumlu bir puana dönüşecektir.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.