Kredi Notu ve Tüketici Kredisi İlişkisi Nedir?

0

Tüketici kredisi, mal ve hizmet alımı için alınan kişisel borçtur. Kredi kartı, tüketici kredisinin bir şeklidir. Tüketici kredisi, tüketici borcu olarak da bilinir. Kredi türleri arasında en çok tercih edilen kredidir. Çünkü hem bankaların çok sayıda düşük faiz oranlı kampanya yapması hem de ihtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, bireyin mali durumu ile ilgili bireysel olarak kullanılan tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinden ortaya koyulan analiz sonucu belirlen bir güvenilirlik puanıdır. Bu puan sayesinde bankalar sizin ne kadar düzenli ödemeler gerçekleştirip gerçekleştirmediğiniz hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu puana göre de kredi notunuz ne kadar yüksekse bankaların sizi güvenilir bulup kredi verme şansı o kadar yüksektir. Yani kredi notunuz bankanın size verdiği krediyi geri alıp alamayacağını hesapladığı risk değerlendirmesi için önemli bir etkendir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Bankaların bu notu belirlemek için kullandığı bazı kriterler vardır. Bu kriterlerden bazıları önem yüzdesine göre aşağıda belirtilmiştir:

 1. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %35

 2. Mevcut hesap ve borç durumu: %35

 3. Yeni kredi ürün açılışları: %11

 4. Kredi kullanım yoğunluğu: %10

 5. Diğer: %9

Bu faktörlere bakılarak kredi notu hesaplanmaktadır. Bu kriterler dışında kişilerin hesaplarında bulunan varlıklarında kredi notuna etkisi olduğu gözlenmektedir. 5 yıl aktif olarak kredi kartı kullanmamış, kredi çekmemiş, kredili mevduat hesabı çalışması olmayan kişilerin kredi notu hesaplanmamaktadır. Çünkü daha önce kredi kartı kullanmadıkları için analiz yapacak yeterli verileri yoktur.

Bana Uygun Tüketici Kredisini Nasıl Bulurum?

Tüketici kredisi kullanmak planlı ve uygun faizler ile kullanıldığında avantajları olabilir. Mesela sizi eş, dost ve akrabadan borç isteme sıkıntısından kurtarabilir. Peki, istediğim şartlarda kredi ve faizler hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirim. Birinci olarak istediğiniz bir bankanın web sitesi üzerinden veya doğrudan şubeye giderek bilgi alabilirsiniz. İkinci olarak kredi ve faizler hakkında bilgi almak için kredi hesaplama web sitelerine göz atabilirsiniz.

Tüketici Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Her insanın tüketici kredisi çekme amacı ve ihtiyacı farklılık gösterdiği için birden çok kredi çeşitli ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlar eğitim için kredi kullanırken bazı insanlar ise eğitim için kredi kullanmaktadır. Aşağıda sıklıkla kullanılan bazı tüketici kredisi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Bayram kredisi

 • Sağlık kredisi

 • Tatil kredisi

 • Eğitim kredisi

 • Eşya kredisi

Tüketici Kredisine Nasıl Başvurulur

Tüketici kredisi çekmeden önce çekmek istediğiniz tutarı belirleyin ve fazla miktarda kredi çekmemeye özen gösterin. Daha sonra aylık gelir ve bütçenizin gelir gider dengesine göre ödeme yapacağınız vadeleri belirleyin. Bu adımları belirlediğinize göre artık tüketici kredisi almak için hazırsınız.

Tüketici kredisi çekmek istediğiniz banka müşterisi olduğunuz banka ise herhangi bir belge götürmeden sadece nüfus cüzdanınız ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer müşterisi olmadığınız banka ise genellikle istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Bankalara özel başvuru formları

 • Çalıştığınız yerden gelir belgesi (Maaş dekontu)

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Leave A Reply

Your email address will not be published.