Kredilerin Dosya Masrafı İadesi

0

Kredilerin Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Son yıllarda insanların en çok ilgilerini çeken konulardan biri haline gelen kredi dosya masraflarının geri alınması birçok kişinin girişimde bulunmasına neden olmuştur. Bilindiği gibi tüm bankalar müşterilerine kredi verirken dosya masrafı adı altında bir ücret almaktadırlar. Ancak birçok kişiye göre bu haksız bir kazanç olarak görülmektedir ve bu sebeple konu hakkında ciddi bir rahatsızlık bulunuyordu. Birkaç yıl önce bir banka müşterisinin kredi aldığı bankayı mahkemeye vermesi, kerdi dosya masraflarını geri talep etmesi ve mahkeme tarafından haklı bulunup bu parayı geri alması da milyonlarca kişinin aynı girişimde bulunmasna neden olmuştur.

Kredi Dosya Masrafları Hakkında Yapılacak Başvurular

Bu sebeple artık birçok kişi aldıkları tüm kredilerin masraflarını alabilmek için yapacakları bazı resmi girişimler ile dosya masraflarını geri alabilmektedirler. Bilindiği gibi kredilerin miktarına göre kimi zaman çok ciddi rakamlara çıkabilmekte olan dosya masrafları bankaların da gündemini oldukça yoğun bir şekilde meşgul etmektedir. Peki dosya masraflarını almak için neler yapmak gerekmektedir. Şu adımları izleyen kişiler kısa zaman içinde tüm masraflarını geri alabilmektedirler;

  • Kredi alınan bankadan kredi masaflarının istendiğine dair bir dilekçe hazırlanır ve bankaya gönderilir.
  • Bankadan alınan cevep muhtemelen olumsuz olmaktadır. Bu belge ile tüketiciyi koruma derneğine başvurulur.
  • Bu aşamadan sonrasını bu dernek takip etmektedir
  • Bankaya açılan mahkemenin kararı iletilir ve ortalama 3 ay içinde sonuçlanır.
  • Geri almaya hak kazanılan paralar müşterilerin hesaplarına yatırılır

Kredi Dosya Masraflarını Geri Almanın En Kolay Yolu

Kredi dosya masraflarının geri alabilmek için mahkemenin çıkardığı bu karar artık milyonlarca banka müşterisi tarafından kullanılmakta ve herkes bu başvuruyu yapabilmektedir. Ancak kimi zaman bankalardan kredi döküm belgelerini isteyen kişilerden bu belgeler içinde ciddi rakamlar istenebilmektedir. Bu durum her ne kadar insanları rahatsız etse bile yine de yaplan başvurular ile kısa zaman içinde bu paraların da geri alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Günümüzde ortalama yüz bin liralık bir kredinin dosya masrafları ortalama olarak iki bin lirayı bulabilmektedir. Bu sebeple insanlar bu durumdan dolayı her zaman için çok ciddi bir rahatsızlık duymaktadırlar. Haksız olduğu düşünülen bu kazançlar sebebi ile her sene bankaların binlerce yıllık kazanç elde ettikleri düşünülmektedir. Ancak yapılacak olan başvurular ile artık hekes kısa zaman içinde ve çok ciddi bir emek vermeden bu paraları geri alabilmektedirler. Kredi dosya masraflarını alma konusunda doğru bilgilerin edinilmesi için mutlaka uzman görüşüne başvurmak gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.