Kuyumcu Dükkanı Açmak, Kuyumcu Açmanın Maliyeti ve Kazancı

0

Kuyumcu dükkanı açmak için neler gerekir? Kuyumcu açmanın maliyeti ve kazancı ne kadardır? Bir kuyumcu dükkanı işletebilmek için neler yapmalısınız? Bu konuda merak edilenleri ve kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik.

Kuyumcu Dükkanı Açmak

Kendi işini kurmak isteyenler için kuyumcu dükkanı açmak kârlı işler arasındadır. Yüzyıllardır gündemde ve değerli bir meslek olan kuyumculuk her dönem revaçta olmuştur. Geçmişte altın değiş- tokuş işlemlerinde ve ziynet eşyası olarak kullanılırken günümüzde aynı zamanda yatırım aracı olarak da kullanılır.

Günümüzde altın fiyatlarının artması yatırım yapılmasını engellememiştir. Altın ve değerli maden işlemeciliğine talep günümüzde de devam etmekte. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda kuyumculuğun batma riski olmayan, yüksek kâr marjlı bir sektör olduğunu söylemek mümkündür.

Kuyumcu işletmeciliği tecrübe, bilgi ve yüksek sermaye gerektiren bir sektördür. Kuyumcu açarak girişimcilik faaliyetinde bulunmak istiyorsanız yeterli donanıma sahip olmak için öncelikle detaylı bir araştırma yapmalısınız. Çünkü yüksek kâr sağlayan bir sektör olsa da zorlayıcı tarafları da vardır.

Kuyumcular Nasıl Para Kazanır?

Kuyumcuların ana geçim kaynakları, başta altın olmak üzere değerli madenlerin alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmektir. Kuyumcular, değerli madenleri aldığı fiyattan daha yüksek fiyata satarak kâr elde etmiş olurlar. Aynı zamanda hurda altınları işleyerek kâr payıyla birlikte satarlar.

Kuyumcuların para kazanma yöntemi olarak bir diğer yol, değerli maden işçiliği yapmaktır. Müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlar yapılabilmektedir. İşlenmemiş gümüş ve altını işleyip bilezik, yüzük, kolye gibi aksesuarlara çevirerek bu üretilen ürünlerin satışıyla gelir elde edilmektedir. Bunun haricinde kırılmış veya hasar görmüş aksesuarları tamir etme hizmeti de verirler.

Kuyumcu Dükkanı Açmanın Maliyeti

Kuyumcu dükkanı açmak isteyen girişimciler kuyumcu dükkanı açmanın maliyetini merak etmektedir. Kuyumcu dükkanı açmanın maliyeti dükkanın konseptine ve konumuna göre değişmektedir. İhtiyaç duyulan malzemeler aynı olsa da dükkanın dekorasyon açısından daha gösterişli olması maliyete yaklaşık 100.000 tl eklemektedir. Ayrıca işe kaç kilogram altınla başlayacağınız da maliyet konusunda belirleyicidir. Sektörde kâr etmek istiyorsanız en az 3 kilogram altınla dükkan açmalısınız. Ancak bu yasal bir şart değildir.

Maliyet olarak bu değişkenlerden dolayı net bir fiyat verilemese de kuyumcu dükkanı açmanın maliyeti güncel olarak yaklaşık 2.000.000 – 3.000.000 TL aralığındadır. Dükkan size aitse ve işçiliği az ürünler tercih ederseniz giderleri düşürerek daha az maliyetle kuyumcu dükkanı açabilirsiniz.

Bir Kuyumcu Dükkanının Aylık Giderleri

Kuyumcu dükkanının aylık kazancını belirleyebilmek için giderleri iyi belirlemek gerekir. Bir kuyumcu dükkanının aylık giderleri standart olarak şunlardır:

 • Dükkan kirası
 • Elektrik, su, telefon, internet faturaları
 • Personelin maaşı ve sigortası
 • İşletme sigortası
 • Vergiler
 • Reklamcılık ve pazarlama giderleri

Kuyumcu Dükkanı Açma Şartları

Kuyumcu dükkanı açmak için birtakım düzenlemeler ve belgeler gereklidir. Kuyumcu dükkanı açma şartları genel olarak şu şekildedir:

 1. Ustalık belgesine sahip olmak
 2. 22 yaşını doldurmuş olmak
 3. En az ilkokul mezunu olmak (ustalık belgesi için gerekli)
 4. Gerekli sermayeye sahip olmak
 5. Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeleri toplayabilmek

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kuyumcu dükkanı açmak istiyorsanız öncelikle birtakım evrakları hazırlamalısınız. Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeler genellikle şunlardır:

 • Çalışma izni ve ruhsat için ustalık belgesi fotokopisi
 • İkametgâh senedi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi
 • Yapı kullanım izni
 • Güncel sabıka kaydı
 • Oda sicil kaydı (Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Kuyumcular Odası)
 • İmza sirküleri
 • İtfaiye yangın uygunluk raporu
 • Dükkanın krokisi ve ölçüleri
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi ( şirketse)

Bu belgeler belediyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kesin bilgi almak için dükkan açacağınız semtin belediyesine başvurmalısınız.

kuyumcular ne kadar para kazanıyor
kuyumcular ne kadar para kazanıyor

Kuyumcu Dükkanının Aylık Kazancı

Kuyumcu dükkanı açmanın maliyetinde olduğu gibi kazancında da birçok faktör etkilidir. Mağazanın konumu, satılan ürün miktarı ve çeşitleri ve aylık gider miktarına göre kuyumcu dükkanının aylık kazancı değişmektedir.

Kuyumcu dükkanının aylık kazancı giderler çıkarıldığında 20.000 -200.000 TL arasında olabilmektedir. Zaman geçtikçe dükkanın bilinirliği ve güveni artacağından kazançlar da artış gösterecektir.

Kuyumcu dükkanı işletmek oldukça kârlı bir iş olsa da elde edeceğiniz kazanç sektör hakkındaki bilginize ve dükkanı iyi yönetmenize bağlıdır. İşlek bir konumda reklamınızı iyi yaparak, müşteri kitlenizi arttırarak yüksek gelirler elde etmeniz mümkündür.

Kuyumcularda işçi olarak çalışanların maaşları genellikle 5 bin TL ile 15 bin TL aralığında değişmektedir. Kuyumcunun yerine, yaptığı iş hacmine göre değişen çalışan maaşları genellikle asgari ücretin 2 katı tutarında olmaktadır.

Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Altın alım-satım işlemleri genellikle kuyumcularda yapılır. Özellikle küçük altın biriktirenler veya düğün vb. törenlerde altın takılan kişiler altınlarını kuyumcularda bozdurur. Ancak daha uzun vadeli ve daha fazla bütçe ile yatırım yapma planı olanlar genellikle bankaları tercih ediyorlar. Bunun dışında bir de forex piyasası kullanılmaktadır altın işlemleri için.

Altını ne zaman bozdurmak mantıklı mı, hangi dönemlerde altın almak mantıklı gibi soruların cevapları için günlük analizleri ve ekonomik takvim verilerini takip  etmenizde fayda olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.