Likidite Tuzağı Ne Demek?

0

Likidite Tuzağı Ne Demek?

Likidite işletmelerin elde bulunan ve kolayca paraya dönüştüre bilinen her türlü varlığına denir.  Ekonomi de en likit varlık olarak karşımıza para çıkmaktadır. Dönüşüm açısından varlıkların likidite sıralaması yapıldığı zaman ilk sıralarda çekler, hisse senetleri, tahvil, bono gibi kıymetli evrakların yer aldığı görülmektedir. Likidite kısa sürede tüm varlıkların hızla para olabilme gücü ise peki likidite tuzağı ne demek?

Likidite tuzağı, faizlerin düşük olması, piyasalarda tasarrufun oldukça fazla olması ve paraya olan talebin esneklik göstermesi veya etkisizleşmesidir. Faizlerin düşmesi nedeni ile yatırımlar bono, tahvil, hisse senedine yatırılarak yükseliş için beklemeye çekilme evresi devreye girmektedir. Faiz düşüşleri ile piyasada oldukça fazla para arzı yaşanması söz konusu olmaktadır. Çünkü yatırım için düşen faizleri fırsata çevirmek için hamle yapan kişi sayısı artış göstermektedir. Böylece piyasalarda para talebi hızla düşerken, piyasaya arz edilen para miktarları da hızla yükseliş göstermektedir.

Likidite Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle borsada işlem yapanlar likidite tuzağı ne demek? Sorusunun cevabını oldukça iyi bilmelidir ve bu tuzağın nasıl ortaya çıktığını piyasalardan kolaylıkla anlamalıdır. Likidite tuzağının piyasalarda oluşmaya başladığını anlamanın en kolay yolu faiz oranlarını sıkı takip etmektir. Çünkü likidite tuzağı oluşacağı zaman faizlerin düşmesi söz konusu olmaktadır.

Likidite Tuzağı Ne Demek?

Faizlerin bu düşüşü karşısında pek çok kişi elinde bulunan kıymetli kâğıtları elden çıkaramaya başlamaktadır. Bu kıymetli kâğıtların elden çıkarılmaya başladığı dönemlerde ise piyasalar ve ekonomi direkt olarak etkilenmektedir.  Piyasaları iyi analiz etmek tuzaklara düşmemek konusunda sizlere önemli avantajları sunacaktır.

Bir diğer ciddi sinyal ise düşen faizleri fırsat bilen kişilerin hızla ellerindeki nakitleri hızla yükselecek olan kâğıtlara yatırması ile kendini göstermektedir. Yatırım dünyası karlı yatırımlar için fırsat olduğu kadar zararlı yatırımlara da olanak tanır! Bundan dolayı mutlaka likidite tuzağı gibi kavramlara çok dikkat etmek, yatırım dünyasında etkili bir düzeyde var olmanızı da mümkün kılar!

Likidite Tuzağını İyi Gözlemlemelisiniz

Piyasada farklı hareketlenmelerin gözlemlenmesi ile akla hemen likidite tuzağı ne demek? Sorusu gelmektedir. Çünkü piyasalarda havayı iyi koklamayı başaran yatırımcıların büyük yatırımlarını bu dönem içinde yaptıkları dikkat çekmektedir. Elbette ki piyasaların bu düşüşü ile ekonomi de etkiye maruz kalmaktadır. Piyasa bol miktarda para arzı olmasına rağmen bir türlü para ihtiyacı karşılanamamaktadır. Yatırım yapılacak olan kıymetli kâğıtların uzun dönem artış veya düşüşlerini incelemeden kesinlikle yatırım yapmamalısınız. Likidite tuzağını fırsata çevirmek isterken piyasaların toparlanması için uzun zaman beklemeniz gerekebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.