Market Alışverişlerinde Tasarruf Etmenin 5 Yolu

0

Aylık düzenli olarak gerekli olan ihtiyaç ürünlerini marketlerden temin ediyoruz. Gerek gıda gerekse temizlik gibi onlarca fazla kategoride hizmet veren marketler, önlerimize ihtiyacımız olan, olmayan birçok seçenek sunmaktadır. Bu yazımız içerisinde tasarruf elde etmek isteyen kişiler içim market alışverişlerinde tasarruf etmenin 5 yolu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Unutmayın; market raflarında yer alan her ürün ihtiyacınız olsa bile alacağınız tedbirler ile oldukça güzel tasarruf edebilirsiniz.

Market Alışverişlerinden Nasıl Tasarruf Ederiz?

Market Alışverişlerinde Tasarruf Etmenin 5 Yolu

Market alışverişleri, bir evin en temel ihtiyaçlarının yer aldığını bir bölümdür. Bu nedenle her önünüze geleni almak isteyebilirsiniz. Özellikle son aylarda yaşanılan olaylardan ötürü ürün fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldiğini görüyoruz. Market alışverişlerinde tasarruf etmenin 5 yolu;

  • Bildiğiniz üzere 1 ocak 2019 itibari ile artık market alışverişleri sırasında kullanılan her poşet için 0,25 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Tek poşet için geçerli olan bu fiyat, aylık alışveriş yapan kişilere büyük külfet oluşturacaktır. Bu konuda cebinizi koruma altına alacak bazı önlemler almanız gerekecektir. Alışverişe gitmeden önce kendiniz çanta götürebilir, uzun süre kullanım ömrü bulunan bez fileler kullanabilirsiniz. Her ay poşete ödeyeceğiniz 5 TL gibi bir ücretten bu sayede kurtulabilirsiniz.
  • Market kasasında sürpriz bir fiyatla karşılaşmak istemiyorsanız markete gitmeden önce kesinlikle kendinize bir alışveriş listesi yapmanızı öneririz. Alışveriş listesi yapılmadığında tüm reyonların tam da sizin tasarlandığını düşünebilirsiniz. Markete gitmeden önce evinizde ve dolabınıda bulunan eksiklikleri bir kağıda yazarak planlı ve programlı bir alışveriş yapmanızı öneririz.
  • Genelde hep evimize en yıkın markete gitmeyi tercih ederiz. Eğer market alışverişlerinden tasarruf etmeyi planlayan bir kişi iseniz evinize en yakın olan market sizin için en iyi seçenek değildir. Çevrenizde bulunan tüm marketleri inceleyerek fiyatı en uygun olan marketi seçmenizi tavsiye ederiz. Tüm marketlerde bulunan ürünler aynı olsa da inisiyatif dahilinde bazı marketler daha uyguna satabilmekteler.
  • Alışveriş yaparken ürün seçimlerinizde sabit bir markaya bağlı kalmayın. Kaliteyi yüksek fiyatlı ürünlerde olduğunu düşseniz de belirli bir süre alternatif ürünlere yoğunlaşmanızı öneririz. Fiyatı daha uygun, alternatif seçeneklerden yararlanmak size daha uygun alışverişler yapmanızı sağlayacaktır.
  • Genelde insanlar iş çıkışı, akşam yemeği yemeden önce alışveriş yapmaktadırlar. Açken alışveriş yapmak alışveriş sepetlerinizin gereksiz birçok malzeme ile dolup taşmasına neden olacaktır. Tok karna yapılan alışverişlerin daha uygun, ekonomik olacağını söyleyebiliriz.

Alışverişlerinizi bitirdikten sonra kasadan aldığınız fişi kesinlikle saklayarak evde kontrol edin. Bir kağıt üzerine gıda, temizlik ve diğer ihtiyaçlar şeklinde ayrımlar yaparak hangi kategoriye daha çok para harcadığınızı tespit edin. Bu şekilde bazı kategorilere dikkat ederek alışverişlerinizi daha uygun hale getirebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.