MasterCard ve Visa Arasındaki Farklar Nedir?

0

Günümüzde kredi kartının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hemen hemen herkes en az bir kredi kartı sahibi olma yoluna girdi. Fakat çoğumuz kredi kartlarının üzerinde bulunan logoların ne ifade ettiklerinden, hangi avantajları sağladıklarından bir haberiz. Daima gözümüzün önünde olan bu iki logo dünya çapında tanınmış ünlü finans şirketleri olan MasterCard ve Visa’ya aittir. Amaçları ise oldukça basittir. Kartlar üzerinden sağladıkları nakit para akışı üzerinden komisyon almak.

Hangisinin daha çok kullanıldığını söylemek mümkün değildir çünkü gerçekten ikisinin de kullanım oranları dünya çapında oldukça yüksektir ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bu dişe diş ilerleyen iki finans şirketi arasında bariz farklar bulunmamakla birlikte bazı detaylar söz konusudur. Daha çok bankaları ilgilendiren bu durumla ilgili, siz en düşük faiz oranına sahip olan kartı tercih etmelisiniz. Birden fazla kredi kartına sahipseniz birinin MasterCard diğerinin Visa olması size farklı olanaklar için fırsat sunar. Aynı Pazar içinde bir rekabete sahip olmalarının yanı sıra ikisinin de geçtiği yerler oldukça fazladır.

İki Kart Arasındaki Önemli Farklar

  • Kullanıcılara MasterCard tarafından çip ve CO-Branding imkanı sağlanmaktadır. Visa ise bunun dışında bir ödeme yapısına sahiptir.
  • Kartlara uygulanan faiz oranları dönemsel olmakla birlikte bazı değişiklikler gösterebilir.
  • MasterCard Amerika Birleşik devletlerinde kurulmuş olan bir finans şirketi iken, Visa Card ise Visa Europe adı ile kurulan Avrupalı bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Kartların gözle görülebilir olan ve sahip oldukları tek büyük farklılıkları logoları olarak değerlendirilebilir.
  • Sahip oldukları logolardan mıdır bilinmez, MasterCard’ın daha sportif bir havası varken, Visa Card’ın daha resmi bir yapı içerisinde olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir.
  • Dünya üzerindeki kullanım oranları karşılaştırılamamakla birlikte, kullanımları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. (Menşei etkili olmaktadır)
  • Bankaların MasterCard ve Visa Card ödeme sistemleri ile yapmış oldukları anlaşmalar sebebi ile de aralarında bazı işlevsel farklılıklar oluşmaktadır.
  • İki kart arasındaki en belirgin farklardan birisi de MasterCard’ın kart numaralarının başı 5 ile başlarken, Visa Card’ın kart numaralarının başı 4 ile başlamaktadır
  • Alışveriş yapmak için MasterCard’a ödeme yapılmazken, Visa Card’ın ön ödeme talebinin olması da iki finans şirketi arasındaki farklardan diğeridir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.