Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

0

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

Son yıllarda ismi sık sık duyulmaya başlanan mikro kredi hizmetleri özellikle ev hanımlarının da ülke ekonomisine katkıda bulunabilmeleri amacı ile iş kurmalarına yardımcı olabilmek için verilen faizsiz kredilerdir. Çok yoğun bir şekilde ilgi görmekte olan bu krediler ile birçok bayan hayal ettikleri işleri kurmuş ve hem aile hem de ülke ekonomisine katkıda bulunan bireyler haline gelmişlerdir. Bu krediler her bayanın başvuru yapabildiği ve yapılan değerlendirmelerden sonra hızlı bir şekilde yanıt alabildikleri kredilerdir. Bu sebeple artık herkes gerek gördükleri takdirde başvurularını yaparak işlerini kurabilmektedirler.

Mikro Kredi Alabilmek İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Mikro kredi almak isteyen bayanlar için herhangi bir özellik aranmamakta ve büyük kolaylıklar sunulmaktadır. Yapılan başvurular Valiliklerin il özel idare müdürlüklerinde bulunan proje uygulama merkezlerine yapılmaktadır. Bu krediyi almak isteyen bayanların herhangi bir gelire sahip olmaları, iş deneyimlerinin olması veya eğitim durumları gibi konuların bir önemi bulunmamaktadır. Mikro kredi alarak iş kurmak isteyen kişilerin şu belgeler ile başvurularını yapmaları yeterli olmaktadır;

  • Milro kredi başvuru formu
  • Fakirlik ilmühaberi
  • Nüfus aile bildirimi
  • Oturulan ev kira ise kira kontratı
  • Sabıka kaydı
  • Sosyal güvencesinin olmadığına dair belge
  • İkametgah belgesi
  • Kendisinin, eşinin veya anne babasının tapu kayıtları
  • Mikro kredi talebinde bulunulan işin beyanı

Kimler Mikro Kredi Alabilirler?

Yapılan incelemelerde bu krediyi almaya hak kazanan kişiler kısa zaman içinde talep ettikleri krediyi alabilmekte ve işlerini kurabilmektedirler. İşin kurulmasından sonra yine yapılmakta olan toplantılara sürekli olarak katılan ve aynı zamanda ödemelerini düzenli yapan kişiler için yeniden mikro kredi alma hakkı doğabilmektedir. Mikro kredi ödemeleri haftalık olarak ve sadece ana parayı kapsayacak şekilde yapılmaktadır. Uzun vadeli ve çok küçük miktarlarda ödenebilmekte olan bu krediler ile bugüne kadar birçok bayan kendi işlerinin sahibi olmayı başarmıştır.

Verilecek olan kredi miktarları genellikle iş için yapılan incelemelerden sonra uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Başvuruları yapan bayanlar 5’er kişilik gruplara ayrılmakta ve 3 gün süren bir eğitime alınmaktadırlar. Bu eğitimlerin sonunda bayanlara gerekli bilgiler verilmekte ve kredileri de kendilerine sunularak kısa zaman içinde amaçlarına ulaşabilmeleri sağlanabilmektedir. Geliri ve sosyal dayanağı olmayan her bayanın başvuru yapabilecekleri bu krediler özellikle ev hanımlarının istihdama dahil edilip ekonomi döngüsü içinde yer alabilmelerinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple mikro kredi almak isteyen bayanların sayıları her geçen gün artmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.