Mobil Ödeme Nasıl Kapatılır? Mobil Ödeme Açma ve Kapama

0

GSM operatörleri tarafından mobil ödeme kullanıcıya sunulan bir özelliktir. Mobil ödeme kapatma veya mobil ödeme açma farklı GSM operatörleri üzerinden farklı yöntemlerle kolayca yapılmaktadır. Mobil ödeme işlemlerinde diğer ödeme yöntemlerine göre daha fazla dolandırıcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bu nedenle mobil ödemeyi kullanan kişilerin bazı tereddütleri bulunuyor. Fakat güvenli platformlar üzerinden güvenle mobil ödemeyle ödemeler yapılmaktadır.

Mobil Ödeme Nedir ?

Mobil ödeme faturalı hat sahiplerine sunulan bir ek kullanım hesabıdır. Operatörlerin genellikle kullanıcı bazında aylık 300 TL tutarında fatura üzerinden ödeme yapılmasına izin vermektedir. Bu bir sonraki fatura ödeme tutarına yansımaktadır. Hattınızın anlaşmalı olduğu bir çok noktada mobil ödemeyle kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Mobil ödeme kullanımı ödemeyi yaptığınız platform üzerindeki işleminiz sonrasında GSM operatörünün sms göndermesiyle yapılmaktadır. Ödeme tutarı mesajla bilgi verilirken, yer alan 6 haneli güvenlik kodunun ödemeyi yaptığınız yere iletmenizi içermektedir. Sonrasında birkaç saniye içerisinde mobil ödeme işlemi tamamlanmaktadır.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır ?

Kullanım yapmayı amaçladığınız üye iş yerinin GSM operatörüyle bir anlaşması bulunması gerekmektedir. Anlaşmalı olmayan kurumlarla mobil ödeme işlemi yapılamıyor. Anlaşmalı kurumun internet sitesiyle sepete eklediğiniz ürün ödeme kısmında ‘’ mobil ödeme ‘’ seçeneğinin seçilmesiyle yapılmaktadır. Bu alanda operatörünüz size bir mesaj gönderecektir. Mesaj içeriğinde ödeme tutarıyla birlikte 6 haneli bir güvenlik kodu iletilmektedir.

Güvenlik kodu sitenin belirtilen alanına girilmesiyle saniyeler içerisinde ödemeniz gerçekleşmektedir. Özellikle ödenilen tutar faturanıza sonraki ekstrede yansıyacaktır. Faturalı hatlarda faturaya yansıdığı gibi faturasız hatlarda yeterli miktar paranın bulunması gerekmektedir. Sıklıkla faturalı hatlar bunu kullanıyor olsa da faturasız hatlarda kullanım yapanlarda var.

Mobil Ödeme Açma İşlemi

Mobil ödeme hattınızda aktif değilse bir mesaj yoluyla kolayca açmanız sağlanmaktadır. Fakat mobil ödeme işlemlerinde yalnızca anlaşmalı kurumlarla işlem yapılması önerilmektedir. Kişisel birine mobil ödemeyle işlem yapılması operatör tarafından önerilmez. Çünkü çok fazla dolandırıcılık girişimi mobil ödemeyle mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle kullanıma açarken yalnızca üye iş yerleriyle ödeme işlemlerinizi yapmaya gayret gösterin.

Türktelekom: Mobil ödeme açma işlemlerinde telefonunuzun mesaj kısmını açın. Mesaj alanındaki numara bölümüne ‘’ 5555 ‘’ yazın ve mesaj alanına MOBILODEME KAYIT yazıp gönderin.

Turkcell: Telefonunuzun mesaj alanına MOBILODEME AC yazıp ‘’ 2222 ‘’ gönderin. Yada hattınız üzerinden Turkcell müşteri hizmetleri arayın. İki yöntemle de kolayca mobil ödemenizi açmanız sağlanmaktadır.

Vodafone:  Mobil ödemenizi açmak için öncelikle mesaj alanı açılmalı sonrasında alıcı ismine ‘’ 7878 ‘’ yazılmalıdır. Ardından mesaj alanına ‘’ MOBILODEME AC ‘’ yazılmasıyla gönderilmesi gerekmektedir. Yada Vodafone müşteri hizmetlerine ulaşılmasıyla da yapılmaktadır.

Mobil Ödeme Kapatma

Mobil ödemeyi sıklıkla kullanmayanlar mobil ödeme kapatma işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Özellikle mobil ödeme kapatma talebinde bulunanların çoğu bu yöntemle olumsuz durumlar yaşaması neticesinde buna karar vermektedir. Hiç kullanmadıysanız veya kullanmayı planlamıyorsanız kapatmanız önerilmektedir.

Türktelekom: Mobil ödeme kapatma işlemi için mesaj kısmına ‘’ MOBILODEME IPTAL’’ yazıp ardından ‘’ 5555’’ gönderilmelidir. Bu yöntemle başaramadığınız anda müşteri hizmetlerini aramanız önerilmektedir.

Turkcell: Mesaj kısmına ‘’ MOBILODEME IPTAL ‘’ ardından alıcı kısmına ‘’ 2222 ‘’ yazılması ve gönderilmesi gerekmektedir. Sonrasında mobil ödemenin kapandığına dair bir mesaj gönderilmektedir. 7/24 müşteri temsilcisine ulaşılmasıyla da kolayca yapılmaktadır.

Vodafone: Vodafone mobil ödeme kapatma için mesaj kısmına ‘’ MOBILODEME KAPAT ‘’ yazılması ve ardından ‘’ 7878’’ gönderilmesi gerekmektedir. Diğer operatörlerde olduğu müşteri temsilcisiyle de yapmanız mümkündür.

Mobil ödemeye hattınızı kapatmanız sonrasında tekrar açmayı düşünüyorsanız, yukarıda mobil ödeme açma isimli başlıktaki mesaj tekrar iletmeniz gerekecektir. Gün içinde açma ve kapama sıklıkla yapılırsa, operatör kısa süreliğine sizi engelleyebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.