Motorsiklet Kredisi veren Bankalar

0

Motorsiklet Kredisi veren Bankalar

Gerek sıfır gerekse ikinci el motorsiklet kredisi veren bankalar hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bilindiği gibi motor tutkusu tutkunlarının vazgeçemediği bir duygu. Elbette ki araba kredisi sorgulayanlar olduğu kadar motor kredisi almak isteyenler de bulunuyor. Motor tutkunlarının vazgeçilmezlerinden olarak motosikletlerle ilgili olarak özellikle son zamanlarda tabii ki teknolojinin de gelişmiş olduğu boyut göz önünde bulundurulursa artık çok daha üst boyutta hatta arabadan daha pahalı denilebilecek motosikletler var. Bunlar alınırken zaman zaman bütçe tam denk gelmeyebilir. Bir kredi çekme yoluna gidilebilir. Bu konu ile ilgili sizlerin de yapması gereken aslında çeşitli bankalardan kredi faiz oranlarını öğrenerek buna göre kendinize göre en uygun olanı seçmek olacak. Burada tabii ki her bankanın kendine göre belirlemiş olduğu belirli faiz oranları ve kriterler bulunmaktadır.

Motorsiklet Kredisi Vade Ve Oran

Ağırlıklı olarak bu tarz krediler yani motorsiklet kredisi diyebileceğimiz kredilerin de vade oranı 48 ayı geçmemektedir. Ağırlıklı olarak bankalar ortalama böyle bir düzende çalışmaktadır. Motorsikletlerin sistemleri ile ilgili olarak şunu söylemek gerekir. Esnek geri ödeme şekli ile birlikte aynı zamanda eşit taksitler de geri ödeme fırsatı da bulunmaktadır. Sıfır kilometre için KDV’li fiyatına ÖTV eklenir ve bu fiyatın ortalama yarısına kadar kredi verilir.

İkinci El Motorsiklet Kredisi Var Mı?

İkinci el motosikletlerde de aslında yine KDV ÖTV eklendikten sonra yarısında kredi verilecektir. Ancak ikinci el motorsiklet kredisi için öncelikli olarak bilmeniz gereken motorsikletin yaşının 1 yaşından büyük olmaması gerekir. 1 yaşından büyük olan motosikletlere bankalar kredi vermemektedir. Bu arada bazı bankalar da limitler koymaktadır. Bu konuda örnek vermek gerekirse 50 bin liradan az olan motosikletlere %50 oranında kredi verilirken 50 bin liranın üzerinde olan motosikletler % 70 oranında kredi verilmektedir. Motorun yaşı markasına kadar hepsi çok büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda kredi verileceği zaman bunların göz önünde bulundurulması gerekir.

Motorsiklet Kredisi İçin Gerekenler

Kasko yapılmayan ikinci el motosikletlere kredi verilmez. Bu anlamda hesaplama işlemlerinde kasko değerinin de dikkate alındığı bilinmeli ve kasko işlemleri hemen gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sıfır kilometre alınacak olan bir motosikletle motosiklet kredisi başvurusu yapılacaksa bu durumda öncelikle proforma fatura, ikinci el için ruhsat fotokopisi veya noter satışı evrakları gerekir. Kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve maaş bordrosu veya gelir belgesi toplanarak bankaya başvuruda bulunur. Günümüzde bu konuda özellikle maaş bordrosuz şekilde motosiklet kredisi alan da veren firmalar da bulunmaktadır. Burada da yine tamamen sizin ihtiyaçlarınız ve motosikletin durumu önemli olmaktadır. Ayrıca bu durumda kefil istenecektir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.