Muhabir Banka Nedir, Muhabir Banka Masrafı

Muhabir Banka Masrafı

0

Muhabir banka, çoğu kişiye yabancı bir bankacılık terimidir. Genellikle işlerini yurtdışından yürütenlerin aşina olduğu muhabir banka terimi, aracı banka ile de karıştırılmaktadır. Muhabir banka nedir sorusuna cevap verebilecek kişi sayısı oldukça azdır.

Muhabir Banka Nedir ?

Muhabir banka; başka ülkede şubesi bulunmayan bir bankanın, işlerini yürütmesi, onun adına müşterileriyle ilgilenmesi için anlaştığı bankadır. Örneğin Türkiye’de bulunan bir A bankası, müşteri sayısı az olduğundan dolayı Kanada’da şube açmamaya karar veriyor. Fakat oradaki müşterilerini de mağdur etmemek için Kanada’daki B bankasıyla anlaşıyor. Kanada’da yaşayan A bankası müşterileri, bütün finansal işlemleri için B bankasını kullanabiliyor. Daha sonra A ve B bankası kendi aralarında bu işlemler için mahsuplaşmaktadırlar.

Bankaların, yurtdışındaki muhabiri banka listeleri internet sayfalarında yer almaktadır. Muhabir banka listelerine nostro hesap listesi veya correspondent bank list de denmektedir, sitelerde bu isimle de yer alabilirler. Örneğin Odeobank’ın farklı ülkelerde toplam 14, İş Bankası’nın 8 muhabir bankası bulunmaktadır.

muhabir-banka-masraflari
muhabir-banka-masraflari

Muhabir Banka Masrafı

Ülkemizde bankalar en küçük para transfer işlemini bile ücretlendirmektedir. Kendi adlarına başka bankanın kullanılmasından ne kadar komisyon kesilmektedir, muhabir banka masrafı nedir?

Muhabir bankalar, söz konusu ülkelerdeki yerel bankalardan oluşmaktadır. Bu yerel bankalar, muhabir bankalığını yaptıkları ana bankaya aracılık işlemleri için bir masraf çıkartmaktadır. Ana banka ise bu masrafı müşterilerine yansıtmaktadır. Ülkemizden başka ülkede bulunan muhabir bankaya para transferi sırasında 3 kere masraf kesintisi yapılmaktadır.

  1. Öncelikle kendi bankanız sizden para transferi için ücret almaktadır.
  2. Daha sonra para gönderdiğiniz hesabın bağlı olduğu banka, muhabir banka kullanmak zorunda olduğu için para kesintisi yapmaktadır.
  3. Son para çekme adımında ise para çekeceğiniz muhabir banka bu işlem için ücret almaktadır.

Bu total kesintilere muhabir banka masrafı denmektedir. Bazı bankalar kendi sitelerinde muhabir banka masraflarını listelemişlerdir. Yurtdışıyla iş yapmadan önce muhabir banka araştırmanızı yaparak, yerel bankanızı ona göre seçebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.