Nakit Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

Nakit Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İşletme sahiplerinin uzun dönem ve kısa dönem içinde durumlarını çok daha iyi görebilmesi için nakit oran nedir? Nasıl hesaplanır? Gibi detayları kesinlikle bilmesi gerekmektedir. Nakit oran; olası bir durumda işletmenize hiçbir nakit girişi söz konusu olmadan elinizde bulunan nakitler ve hemen paraya dönüşebilecek olan kıymetli evraklar ile firmanıza ait olan sadece kısa vadeli olan borçların ne kadarını ödeyebileceğinizi gösteren oranlara denilmektedir.

Nakit oranı bir diğer adı ile disponibilite oranını hesaplamak için ise oldukça basit bir formül bulunmaktadır. İşletme bilançonuzdan hazır değerler ve menkul kıymetler değerlerine ilk olarak bakmanız gerekmektedir. Elbette hesaplama yapabilmeniz için kısa vadeli borç miktarını da bilmeniz gerekmektedir.

Nakit Oran Örnek Hesaplama

Hesaplama şu şekilde yapılmaktadır;
Hazır Değerler + Menkul Kıymetler / Kısa Vadeli Borçlar şeklinde olmaktadır.  İşletmenizin hazır değerleri kasa, banka, çekler gibi nakit ve hemen nakit ihtiyacını karşılayacak olan hesapları kapsamaktadır. Menkul Kıymetler ise hisse senedi, tahvil, bono gibi hemen veya en kısa sürede nakit paraya dönüşen hesaplarınızdır. Kısa vadeli olan borçlar ise firmanıza ait olan mali borçları ve ticari borçlarınızı bilançonun sağ tarafında göstermektedir.

Nakit Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Firmanız için nakit oran nedir? Nasıl hesaplanır? Basit bir örnek ile daha kolay ifade edilebilmektedir. İşletmenize ait hazır değerler hesabı toplamı:  38.000, menkul kıymetler toplamı: 25.000 olsun… Kısa vadeli borçların toplamı ise 70.000 olsun…

38.000+25.000 / 70.000 = 0,9 sonucuna ulaşılmaktadır. Bu oranın 1’in üzerinde olması arzu edilmektedir.  Farklı bir hesaplama ile hazır değerler ve menkul kıymetler toplamı 80. 000 olsun, kısa vadeli borç miktarı aynı kalsın. 80.000/70.000= 1,14 işte bu durumda işletmeniz kendini bir süre nakit girişi olmadan da idare edebilecektir.

Farklı nakit oranı formüllerinde nakde dönüşecek olan varlıklara stoklar ve diğer dönen varlıklarda eklenmektedir. Ancak bu iki kalemin nakde dönüşüm hızı zaman gerektirdiği için pek çok hesaplamada yer almamaktadır.

Nakit Oran İle Firmanızın Geleceğini Görebilirsiniz

Nakit oran ile kolay bir şekilde firma geleceğinizi hemen görebilmektesiniz. Nakit oran nedir? Nasıl hesaplanır? Sorularının cevapları ile yaşanacak olası durumlarda borçlarınıza karşı direnç gösterip gösteremeyeceğinizi bilerek gerekli iyileştirmeleri yapabilir ve önceden gerekli adımları atarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Elbette ki günümüz koşullarında yatırım terimlerine hakim olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bundan dolayı Nakit oran hesaplaması gibi teknik konulara da hakim olmak önem kazanmaktadır!

Leave A Reply

Your email address will not be published.