Altın Yatırımı Kazandırır mı? Ne Zaman Altın Almak Lazım?

0

Borsa değerlerinden farklı olarak altın fiyatlarında dalgalanmaların daha az olması, altını uzun vadeli bir yatırım aracı yapmaktadır. Bu sayede altına yatırım yapmak isteyen kişilerin sürekli fiyat takip ederek alım-satım işlemi yapmasına gerek kalmaz. Günümüzde farklı bankaların müşterilerine sunduğu kıymetli maden hesapları sayesinde altın yatırımı bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Hem çalınma riski hem de faiz oranları göz önüne alındığında, altın yatırımlarının banka hesapları aracılığıyla yapılması yatırımcı için daha karlı olacaktır. Yatırım için tam, çeyrek, bilezik veya gram ürün seçenekleri bulunan altının bazı türlerinde işçilik maliyeti uygulanmaktadır. Bu nedenle altına yatırım yapılırken maliyetinin az olduğu düz bilezikler veya gram altın tercih edilmesi önerilir. Kuyumcular aracılığıyla alınan altın ürünleri dışında, yatırım yapılabilen bankalar arasında fiziki altın veren tek banka Kuveyt Türk Bankasıdır. Aşağıda Altın yatırımı kazandırır mı?  Sorusu için altın yatırımının avantajlarına ve dezavantajlarına değindik.

Altın Yatırımı Avantajları

Bankalar, vadeli hesap avantajları sayesinde yatırımcıların altın değerlerini faiz getirisiyle katlarlar. Evde altın tutmanın hem güvenli olmaması hem de yatırıma dönüşmediği için değer kazanmaması nedeniyle altın birikimlerinin bir banka aracılığıyla yapılması daha karlı olacaktır. Yatırımcılar, açacakları altın hesabı sayesinde transfer ve alım-satım işlemlerini de gerçekleştirebilir.

Altın, evrensel olması ve her zaman değerini koruyabilmesi sayesinde uzun vadeli yatırımcıların ilk tercihi olmuştur. Her türlü elektronik eşya veya takıda kullanılabilmesi nedeniyle altına küresel bir talep vardır. Bu da altın fiyatlarının sabit kalmasını ve ani düşüşler yaşasa bile kısa sürede değerini geri kazanmasını sağlar. Ekonomide yaşanan enflasyon oranındaki değişikliklerde istikrarını daima koruyan altın, borsa veya nakitten daha iyi bir yatırım aracıdır.

Altına Yatırımın Dezavantajları

Hisse senetleri gibi yatırım araçları alım-satım işlemlerinden nakit akışı sağlar ancak altın, banka hesabında faizlenmediği müddetçe düzenli bir gelir getirmez. Borsa da olduğu gibi sürekli iniş çıkışların olmadığı altın fiyatları, yalnızca değeri artıp satıldığı zaman kar edebilmenizi sağlar. Altının değerini her zaman koruması, büyük fiyat artışları yaşamasını engeller. Bu da altının, diğer yatırım araçları gibi yüksek kazanç miktarları oluşturamamasına neden olur. Altının borsa yatırım fonları veya kuyumculardan sürekli alım-satım işlemi görmesi, düzenli komisyon kesilmesi sebebiyle değerini azaltabilir. Ayrıca yüksek miktarda altın yatırımlarında vergi oluşumu yaşanabilmektedir.

Ne Zaman Altın Almak Gerekli?

Ne zaman altın almalıyım sorusu yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulmaya başladı. Her geçen gün sarı metale olan halkın ilgisi artıyor. Ekonomide belirsizliğin olduğu ve borsada düşüşlerin yaşandığı dönemlerde, altına yatırım talebi artmaktadır. Bu da altın fiyatlarında olması gerekenden daha fazla artış yaşanmasına neden olur. Ancak bu dönemlerde altına yatırım yapmak, fiyatlar normal düzeye indiğinde kar oranınızın azalmasına neden olabilir.

Merkez bankasının nakit para basarak piyasaya süreceği dönemlerde; paranın alım gücü düşeceği gibi altın değerleri artar. Ayrıca altının dolara bağlı olması nedeniyle dolar fiyatlarındaki artış, altın yatırımlarını değerlendirmektedir. Dolayısıyla dolar kurunun yükseldiği ve merkez bankasının piyasaya nakit para süreceği zamanlarda, altın yatırımı yapmak mantıklı olabilir.

Altına yatırım yapılabilecek en uygun saatler, öğlen 11 ile 12 arasıdır. Çünkü 15.30’ da açılan New York Borsasıyla beraber piyasalarda volatilite yaşanabilir. Altın ne zaman almak gerekir? Sorusu için: ‘Siyasi ve ekonomik kargaşaların olmadığı, piyasanın sakin olduğu zamanlarda altın yatırımı yapılmalıdır.’ cevabı verilebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.