Nemalandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Kelime olarak artırmak anlamına gelen Nemalandırma nedir, nasıl yapılır? Konusu parasını artırmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Ülkemizdeki piyasalarla karşılaştırıldığında Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın çok daha avantajlı olduğu görülmektedir. Piyasanın önemli avantajlarından biri de nemalandırma işlemidir. VİOP yani Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda pozisyon oluşturmak için hesap açılabilir. Açılan hesaba yatırılan nakit para karşılığında nema yani faiz ödemesi yapılır.

Açılan hesaba yatırılan para durduğu yerde artar ve sahibine kazandırır. Parasının durduğu yerde gelir getirmesini istemeyen yoktur. Bundan dolayı VİOP ile ilgili olarak nemalandırma çok dikkat çekmektedir. İnsanlar parayı kolay kazanmamaktadır. Zor kazanılan paranın yatırım yapılacağı piyasanın ve koşulların çok iyi bilinmesi gerekir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda Nemalandırma

VİOP’ta nemalandırmanın tanımı nakit olarak yapılan teminatlara verilen faiz ödemesidir. Nemalandırma nedir, nasıl yapılır? Sorusunun cevabını örneklerle açıklayalım. Örneğin bir yatırımcı 10 bin lira VİOP’ta yatırım yaptıysa paranın ne kadarı kullanılırsa kullanılsın fark etmeksizin hesaptaki mevcut miktar üzerinden faiz ödemesi yapılır. Şöyle ki; yatırımcının hesabında 10 bin olsun. Bunun 4 bin lirası ile işlem yapsın. Ama 6 bin lirası boşta olsun. Alacağı faiz ödemesi 10 bin lira üzerinden hesaplanacaktır.

Nemalandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Nemalandırma hesaptaki nakit üzerinden hesaplanarak gelir getirir. Yatırım hesabındaki paralar Takasbank vasıtası ile saklanmaktadır. Takasbank Fon Yönetimi limitlerine göre nemalandırma işleminin yapılması da VİOP’un avantajlarından biridir. Nemalanan miktar aynı gün içinde hesaplanır ve bir gün sonrasında kişinin hesabına aktarılır.

Nemalandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında orta bir aylık gelirle aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılamak oldukça zordur. Bundan dolayı insanlar kendilerine yeni yatırım alanları aramaktadır. Nemalandırma, nakit parasının artmasını isteyenler için güzel bir seçenektir. Yatırımcının nakitleri Takasbank’ta tutulur. Başlangıç teminatları Borsa İstanbul tarafından belirlenir. Yatırımcının nemalandırma fırsatlarından yararlanabilmesi için en az başlangıç teminatı kadar parasının olması gerekir.

Yatırımcılar tarafından sorulan nemalandırma nedir, nasıl yapılır? Sorularına cevap niteliğindeki yazımızda nemalandırma işleminin sadece Türk Lirası cinsinden hesaplar için geçerli olduğunu ifade etmeliyiz. Dolar, altın veya Euro cinsinden yatırımlar için geçerli değildir. Nemalandırma işlemleri her sabah 09:00 ile 09:30 arasında yapılır. 15:40’tan sonra hesaplanan miktar hesaba aktarılır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.