Norveç’de Asgari Ücret Ne Kadar? Norveç Güncel Asgari Ücreti

0

İsveç, bir çok insanın hayallerini süsleyen bir ülke. Peki İsveç’de asgari ücret ne kadar? Asgari ücretle çalışan işçiler geçinebilir mi? İşte asgari ücretle ilgili tüm detaylar. Norveç asgari ücret 2020 ne kadar? Merak edenler için Norveç, Avrupa’nın en üst düzey yeraltı zenginliklerine sahip ülkelerinden biri olmakla birlikte, Avrupa’ya denizcilik, balıkçılık ve bu alanda öğretileri ile de ders verebilecek nitelikte önemli bir ülke. Yüz yıllar boyunca İsveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkeler ile kader birliğine girmiş, İskandinav Yarımadası’nın batı sahili boyunca uzanan bu özel ülke, bugün GSYİH konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Refah seviyesi öylesine yüksektir ki, Norveç bu sebeple Avrupa Birliği’ne girmek istemeyen sayılı Avrupa ülkelerinden biridir. Bu sebeple de Norveç’de asgari ücret  konusunu incelerken, ülkeden sıklıkla bahsetmek gerekecek.

Norveç’te kişi başına düşen milli gelirin 80 bin ABD doları seviyesini geçmesi, elinde bulundurduğu sektör olan denizciliği Avrupa’ya açmaması ve yine yeraltı zenginliklerini diğer AB üyeleri ile paylaşmak istememesi, Norveç’in AB üyesi olmaması adına haklı sebeplerdir. Norveç’te asgari ücret tarifesi var mı? Bu denli yüksek refah seviyesine sahip bir ülke olan Norveç asgari ücret 2020 konusunda ne kadar tatmin edici? Ülkenin yönetim biçimi ve kısa tarihi nedir? Tüm bu sorulara kısaca değinelim.

Norveç Nasıl Bir Ülkedir?

Norveç, parlamenter monarşi sistemini benimsemiş ve bu anlamda İskandinav ülkeleri ile farklı olmayan bir yönetim anlayışına sahiptir. Ne var ki, İsveç ile bir anlamda ortak kaderi bulunan Norveç, bugün ki kralı V. Harald’ın soyu konusunda tıpkı İsveç gibi enteresan bir geçmişe sahip. Ancak, söz konusu olayın yegâne sorumlusu, yine İsveç.

Norveç’in bugün ki kralı V. Harald, Napolyon tarafından İsveç’e kral yapılan Bernadotte’nun soyundan geliyor. Bu sebeple de atanmış bir hanedan olan Bernadotte’nun soyundan gelen kral, enteresan bir hikâyeye sahip. Kral’ın büyükannesi olan İsveç Prensesi Martha’nın tek erkek oğlu olan Harald, 1844 yılında vefat eden Bernadotte’nun kanına sahip. Bu aile, bugün İsveç Kralı olan XVI. Carl Gustaf (Bernadotte) ve bugünün Norveç Kralı olan V. Harald (Bernadotte)’nun ailesi. Buna rağmen enteresan olan şudur ki, her iki ülkede de sonradan soylu olmuş ve atanmış olan bu hanedanlık için herhangi bir rahatsızlık söz konusu değil.

Norveç, doğalgaz, petrol, demir, bakır, gümüş yatakları açısından çok zengin bir ülke. Ülke Atlas okyanusunun yanı sıra Norveç Denizi’ne de çok hâkim. Yüzyıllardır denizcilik ile hayatta kalmış olan bir ülke iseniz, bu anlamda çok gelişmiş olmanız gerektiği de aşikâr. Norveç bunu çok iyi başarmış ve denizcilik anlamında bugün hem Avrupa’ya hem de dünyaya hükmediyor. Gerek deniz ürünleri, gerekse de gemicilik anlamında sektörün lideri olan ülke, coğrafi açıdan her anlamda şanslı. Ülkede ortalama maaş 2.870 Euro. Ayrıca ihtiyaç için kullanılan petrol ve doğalgaz rezervlerinden fazlası satıldığı ve cari fazla verildiğinde bu fazlalık tüm vatandaşlara ortak olarak dağıtılıyor. Kısacası Norveç maddi anlamda tam anlamı ile hayaller ülkesi. Ülkenin yüzölçümü 385.203 Km², nüfusu ise 5,43 milyon dolaylarında. Peki, Norveç asgari ücret 2020 kaç Euro?

Norveç Asgari Ücret 2020

Norveç’te yaşam ne çok zor ne de çok kolay. Aslında maddi kaygı gütmeyen ve Norveç asgari ücret düşüncesini çok da takmayan toplumlardan biri sayılabilecek olan Norveç, yaşam için hayalleri süslüyor diyebiliriz. Ancak, coğrafi anlamda bunca şansı bir arada barındıran ülkeler için ‘’Allah bir yerden veriyor, bir yerden alıyor’’ desek hiç de yanlış olmaz. Kuzey’de ve İskandinavya’da yaşıyorsanız, üstelik Kuzey Kutup Dairesi içerisinde sınırlarınız varsa bu durumda yaşam bazen yorucu olabiliyor.

Norveç kış süresince tam 67 gün boyunca zifiri bir karanlık, yaz sürecinde ise tam 77 gün boyunca asla batmayan bir güneş ile mutlak aydınlık sunuyor. Bu durum, özellikle de bu türden bir coğrafyaya yabancı olan bireyleri ve hatta Norveçlilerin kendilerini dahi bunalıma sokabiliyor. Zira Norveç’te yaşamaktan memnun olmayıp intihar edenlerin sayısı hiç de az değil. Gel gelelim, Norveç asgari ücret 2020 ise birçok ülkede yaşayıp geçinemeyen insanların hayalini süslüyor.

Norveç’te asgari ücret saat başına değer ile elde ediliyor. En kötü ve en vasıf gerektirmeyen işlerde dahi saat başına 180 Norveç Kronu ödeniyor. Bu rakam, saatlik 16,78 Euro değerinde. Günde 8 saat çalışır, ayda hafta sonları hariç 22 gün iş yaparsanız, elde edeceğiniz aylık kazanç en vasıf gerektirmeyen işte dahi 2.953,28 Euro yapıyor. Varın vasıflısını siz düşünün. Peki, bunca kazanç karşılığında Norveç’te yaşam maliyeti nasıl?

Norveç’te Yaşam Maliyeti

Norveç, sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahip. Durum böyle olunca da Norveç asgari ücret 2020 birçok ülkeye göre hafta içi çalışma ile bile yüksek bir gelire imkân tanıyor. Ancak, konu Norveç olunca Avrupa ülkelerine kıyasla bir miktar pahalılık söz konusu olabiliyor. Bu pahalılık, ülkenin içerisinde bulunduğu enlem ve boylamdan kaynaklı olarak tarım ve gıda ürünleri anlamında yaşanıyor. Özellikle de süpermarket ürünlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla pahalı olduğu söylenebilir. Bunun dışında ise kendi petrol yataklarına sahip olan Norveç’te benzin fiyatları diğer ülkelerden farksız. Bu ülkede yaşamanın en önemli dezavantajı ise kira ve otomobil alımında yaşanıyor. Norveç’te otomobil fiyatları pahalı, kiralar da azımsanamayacak kadar yüksek. İşte o maliyetler:

 • 1 Adet Ekmek – 1,335 Euro
 • 12li Yumurta – 3,7 Euro
 • 1 Kilo Tavuk Eti – 12,15 Euro
 • 1 LT Süt – 1,8 Euro
 • 1 Kilo Peynir – 10,53 Euro
 • 1 Kilo Patates – 2,00 Euro
 • 1 Kilo Domates – 3,30 Euro
 • 1 Kilo Soğan – 2,15 Euro
 • Çift Kişilik Akşam Yemeği – 80 Euro
 • Ortalama Maaş – 2.870 Euro
 • Marka Spor Ayakkabı – 93,50 Euro
 • Marka Jean Pantolon – 85 Euro
 • 1 Litre Benzin – 1,59 Euro
 • Ortalama bir otomobil – 31.500 Euro
 • Tek yatak odalı daire kirası – 800/1015 Euro
 • 3 yatak odalı daire kirası – 1300/1700 Euro
 • Ortalama Fatura (Elektrik, Isınma, Su) – 155 Euro

Bir ülkede yaşam maliyeti, o ülkenin kalkınması ile doğru orantılı olsa dahi bazı ürünlerin pahalılığı yadsınamayacak derecede göze batabilir. Norveç’te iyi bir işiniz var ise kusursuz bir yaşam sizleri bekliyor olacaktır. Ancak, Norveç’te asgari ücret ile yaşam şehrin biraz dışında sizi bekliyor olabilir. Bu sebeple hayallerinizi süsleyen bir ülke için bu tür bilgilere göz atmadan karar vermemek gerek. Bize göre Norveç’de asgari ücretle 2020 iyılında yaşamak mümkün.

Leave A Reply

Your email address will not be published.