Offshore Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

0

Bankacılık sektöründeki kişilerden offshore hesap ifadeleri sıklıkla duyulabilir. Bilmeyenler offshore hesap nedir, nasıl açılır? Ve benzeri sorular sormakladır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankacılık hizmetlerinin bazılarının asıl merkezi yurt dışındadır.  Merkezi o ülkede olmadığı halde faaliyet gösteren bankalarda açılan hesaplara offshore hesap denilir.

Offshore hesap açılan kurum veya banka asıl merkezinin olduğu ülkemin yasal düzenlemelerine tabi değildir. Aynı zamanda hizmet verdiği ülkenin bankacılık düzenlemelerine ve yasalarına da bağlı değildir. Çeşitli nedenlerle ülkemizde yaşayan, TC vatandaşı olan birçok insan farklı ülkelerin bankalarında hesap açtırmaktadır. Offshore hesabı cazip kılan bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında hesap sahibi hesaptaki parasından dolayı ülkenin vergi düzenlemelerinden sorumlu değildir.

Offshore Hesap Kullanma Nedenleri

Vergi muafiyeti ve gizlilik arayanlar Offshore hesap nedir, nasıl açılır ve avantajları nelerdir gibi konuları detaylıca araştırmalıdır. Offshore hesap açanların büyük çoğunluğu vergi muafiyeti arayanlardır. Vergi muafiyeti denilince yasal olmayan bir durum gibi algılanmamalıdır. Offshore hesap açma, tamamen yasal bir bankacılık işlemidir. Vergi muafiyetinin dışında hesapların tercih edilme nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Çok özel ve önemli durumlar dışında ülke vatandaşının bilgileri paylaşılmaz
  • Gizlilik esaslı olması

Offshore Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Ülkesinde aranan birçok kişi hesaplarını ve parasını koruyabilmek için offshore hesapları kullanmaktadır. Vergi kaçırma ve terör olaylarından etkilenmemek gibi nedenler hesapların daha fazla tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Hesaplardan bilgi paylaşımı çok özel durumlar dışında yapılmaması büyük bir avantaj sunmaktadır.

Offshore Hesabı Açma

Dünya ülkelerinden birçok kişinin offshore hesabı vardır. Vergi muafiyeti vermesi ve yasal olması tercih edilirliğini artırmaktadır. Hesap sahiplerinin ciddi avantajları vardır. Hesabı açmak zannedildiği kadar kolay değildir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları çok kolay hesap açabilir. Pasaport bilgileri burada çok işe yaramaktadır. Ülkemiz gibi AB ülkesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının offshore hesap açması oldukça zordur. Hesap açabilmek için gerekli şartlar;

  • Hesaba yatırılacak paranın miktarı
  • Adli sicil durumu
  • Gelir düzeyi

40 bin dolardan az parası olanlar Offshore hesap nedir, nasıl açılır? Diye araştırmasına bile gerek yoktur. Çünkü büyük ihtimalle başvurusu reddedilir. Daha fazla parası olan ve şartları karşılayan Bahamalar, Malta,Turks ve Caicos Adaları, Mauritius, Birleşik Arap Emirlikleri, Virgin Adaları, Vanuatu, Kıbrus Rum Kesimi ve Malta ülkelerinde offshore hesap açabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.