Öğrenim Kredisi Yapılandırma

2

Öğrenim Kredimi Nasıl Yapılandırabilirim?

T.C Devleti her yıl üniversite öğrencileri için kredi/burs imkanı sağlamaktadır. KYK yani Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan kredi/burs imkanından herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciler ( lisans, önlisans, yüksek lisans ) yararlanabilir. ( Açıköğretim’de anne ve babasını kaybetmiş olanlar, şehit yakınları gibi önceliğe sahip olanlar ) kredi veya burs imkanından faydalanabilirler. Fakat okulunuzun bitmesi ile üzerinizde bu borcun sorumluluğunu hissedebilir veya borçlarınızı ödemekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öğrenim kredisi yapılandırma ile borcunuzu daha rahat daha kolay bir şekilde ödemeniz mümkündür.

Öğrenim Kredisi Neden Yapılandırılır?

Okul hayatınızın sona ermesinin ardından KYK kredisi aldıysanız bunu ödemekte zorlanabilir veya krediyi nasıl ödeyeceğiniz hakkında karamsarlığa düşebilirsiniz. Bu gibi durumlarda öğrenim kredinizi yapılandırmak sizlerin daha kolay bir şekilde ödeme yapmasını sağlayacaktır. Peki öğrenim kredisi nasıl yapılandırılır?

Öğrenim Kredimi Yapılandırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Bildiğiniz üzere yapılandırma, borcu düzene sokma ve bu bağlamda daha rahat ödeyebileceğiniz şekilde taksitlendirmektir. Bu noktada KYK kredi borcu olanların ilk olarak KYK borç sorgulaması yapmaları ve ardından bu borcu öğrenerek yapılandırma işlemlerinde  bulunmaları gerekiyor.

İşte bu noktada KYK kredi yapılandırma için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki İnternetten online yapılandırma diyebiliriz. Bu noktada Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesini ziyaret ederek ( www.gib.gov.tr ) TC kimlik numaranız ve sizden istenilen bilgileri girerek borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

İkinci yöntem ise Vergi Dairesi yapılandırmadır. Bunun için Vergi Dairesine giderek başvuruda bulunabilir veya posta yolu ile dilekçenizi göndererek başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Yapılandırmanın Avantajı Nedir?

Öğrenim kredinizin yapılandırılması demek borcunuzu düzene sokmak yani ödeyebileceğiniz taksitler ile bu borcun yeniden düzenli bir ödeme planı ile size sunulması demektir. Okulunuz bitti atanamadınız veya özel sektörde düşük maaşla işe başladınız. Bu gibi durumlar borcunuzu ödemekte sizi zora sokabilir. Bu yüzden KYK kredi borcu yapılandırması yaparak borcunuzu kolay ve rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bu sayede hem kredi ödemelerinizi düzenli ödeyebilecek hem de kendinizi sıkmadan kredi borcunu ödeyebileceksiniz. Ayı zamanda bu düzenli ödeme kredi notunuza da olumlu olarak yansıyacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.