Ön Ödemeli Kart Nedir?

0

Ön ödemli kart nedir? Ön ödemli kart çeşitleri nelerdir? Ön ödemeli kartlar nerelerde kullanılır?

Bankaların müşterileri için sunduğu kartlar vardır. Bunlar günlük hayatta birçoğumuzun da kullandığı kredi kartı veya banka kartlarıdır. Bankalar bu kartlar dışında kullanıcılarına ön ödemeli kart adı altında farklı bir kart çeşidi daha sunmaktadır. Ön ödemeli kartlar bazı yönleriyle kredi kartına benzese de önemli bir yönüyle kredi kartlarından ayrılmakta ve tüketici için olumlu sayılabilecek bazı seçenekler sunmaktadır.

Ön ödemeli kart nedir?

Ön ödemeli kart, harcamak istediğiniz miktarı önceden karta yatırarak kullandığımız ve  alışveriş yaparken yatırmış olduğunuz miktar ile sınırlı olduğumuz bir kart çeşididir. Kredi kartlarına göre en büyük avantajı aslında kişinin kendisine ait olan parayı harcamasıdır. Dolayısıyla tüketici, kredi kartları harcamaları sonrasında  yaşanan  ekstre kaygısını yaşamaz ve nakit para taşımanın yaratmış olduğu güvensizlik durumunu ortadan kaldırmış olur.

Ön ödemeli kart çeşitleri

Bu anlamda tüketicilere sunulan iki farklı ön ödemeli kart çeşidi vardır. Bunlardan biri kullan at şeklinde olan ön ödemeli kartlar diğeri ise kullan tekrar doldur şeklinde olan ön ödemeli kartlardır. Burada karar vermeniz gereken durum kartı ne kadar kullanmak istediğiniz. Sürekli olarak ön ödemeli kart kullanmak istiyorsanız tekrar doldurabilen ön ödemeli kart seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Kullan at kartlar ise genellikle hediye amaçlı kullanılmakta veya bir defaya mahsus yapılacak işlemlerde kullanılmaktadır. İçerisine dilediğiniz kadar para yükleyip istediğiniz birine hediye edebilirsiniz.  Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmaktan çekiniyorsanız ön ödemeli kullan at kartlar bu noktada imdadınıza yetişebilir. İnternet üzerinden bilgilerinizin çalınma derdi olmadan gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Ön ödemeli kartlar nerelerde kullanılır?

Ön ödemeli kartlar yapı itibari ile kredi kartları veya banka kartları ile benzer olduğundan pos cihazının olduğu her yerde kullanılabilirler. Ön ödemeli kartlarda da kredi kartlarında olduğu gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası bulunmaktadır. Bu kartlarda, kredi kartlarındaki gibi alışveriş yaparak puan kazanma  veya alışveriş taksitlendirme gibi seçenekler  yoktur.

Sonuç olarak nakit para kullanımın oldukça azalmış olduğu günümüzde gerek güvenlik için gerekse alışverişlerde sunduğu kolaylıklar nedeniyle kart kullanımı büyük artış kaydetmektedir.  Eğer sizde harcamalarınızı tamamıyla kontrol altına almak ve elinizdeki maddi imkanlar dahilinde harcama yapmak ve kredi kartı ekstreleri gibi stres yaratan durumlarla uğraşmak istemiyorsanız ön ödemeli kartları tercih ederek bu dertlerden kurtulabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.