Paramı Nereye Yatırabilirim?

0

Birçok insan kazandığı paranın bir kısmını kenara koyma, gelecek günler için birikim yapma amacında. Son zamanlarda gündemde olan ekonomik dalgalanmalar da vatandaşları doğrudan para birikimine yönlendirdi. Maddi durumu ne kadar sıkışık olsa da insanlar ne yapıp edip bir şekilde az çok demeden kenara para koyuyor. Fakat herkesin kafasında aynı soru; paramı nereye yatırayım?

Paramı Nereye Yatırayım?

Bireyler paralarını karlı bir yere yatırmak, böylece değer kaybetmeme peşinde. Hatta insanlar değer kaybetmemenin de ötesinde paranın değerini arttırmak istiyor. Bunun nedeni elbette ki her an her şeyin olabileceği kaygısı. En ufak bir ekonomik dalgalanma Türk Lirasının değerini düşürebilir. Zaten 2018 yılında gerçekleşen siyasal olaylar tamamıyla Türk Lirasının değerinde farklılıklar meydana getirdi. Ülkede dolar, Euro, altın yükseldi, Türk Lirası büyük oranda değer kaybetti.

Kur Piyasasında Yatırım Süreci

Türk Lirasının değer kaybetmesi ülkemizde maaşlarını TL üzerinden alan vatandaşlarda -yani neredeyse tamamına yakın bir kısım- panik duygusu yarattı. Bu panik duygusu Türk Lirasını yükselen dolar ya da Euro’ya çevirmeye itti. Dolar ve Euro kadar altın da vatandaşların satın alıp yastık altı yaptığı değerlerden biri. Bir zamanlar ülkemizde oldukça favori olan mark artık popülerliğini kaybetmiş durumda. Markın yerine Euro kullanılıyor. Türk mantığına göre altın birikimi yapmak oldukça avantajlı. Harcama konusunda kendine güvenemeyen bireyler altın yapıp altını bir kenara kaldırıyor. Böylece kâğıt paradan kaçınıp elde kullanmak için bozdurmayla uğraşılması gereken bir madde oluyor. Ayrıca evde altın tutmak istemeyen ve hırsızlık konusunda güvensizlikleri olan bireyler için de bir altın formülü geliştirildi. Bankaların altın mevduat hesapları vatandaşlar için evde yastık altından daha güvenilir bir birikim şekli oldu.

Küçük birikimler için altın, Euro ve dolar mantıklı olsa da büyük yatırımlar için gayrimenkul almak daha karlı. Ayrıca bu gayrimenkullerinizi kiraya vererek artı bir kar da elde edebilirsiniz.

Parasını bilinçli ve mantıklı bir şekilde yönetmek isteyenler borsaya başvuruyor. Ekonomistlerin hesaplamalarını dinleyerek doğru birikimler yapmaya çalışıyor.

Dolara Yatırım Yapmak

Bildiğiniz gibi Amerikan Doları son aylarda ülkemizde ani bir yükseliş gösterdi. 2 TL’lerden 7 küsür liralara kadar yükseldi. Bunda elbette ki politikanın ve ülkeler arası siyasi ilişkilerin etkisi büyük. Ayrıca Federal Rezerv Sistemi (ABD merkez bankası) varlık alımlarının sona ereceğini duyurduktan sonra da dolarda ciddi bir yükseliş meydana geldi. Bu ani ve ciddi yükselişten sonra Türkiye Merkez Bankası tarafından olaya müdahale edildi.

12 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen Amerikalı rahibin ülkesine iade edilmesiyle piyasadaki dolar yükselişi normalleşmeye başladı. Eski haline gelmese de dolarda düşme oldu. Ayrıca ülkede uygulanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı da bu durumlarda ülke piyasasına olumlu etkide bulundu.

Yatırımınızı dolara yaparsanız ani dolar yükselişlerinden faydalanabilir dolar yükseldiğinde dolarınızı bozdurarak Türk Liranızı yüksek k geçirebilirsiniz.

Altına Yatırım Yapmak

Genellikle uzun vadedeki yatırımcılarını üzmeyen bir yatırım şeklidir. Merkez bankası elinde yoğunlukla altın rezervleri bulundurur. Bu yüzden güvenli bir yatırımdır. Altın almak istiyorsanız 24 ayarlı altınlardan almanız tavsiye edilir. Çünkü 24 ayarın değeri kolay şekilde düşmez. Küçük birikimler için 24 ayar 1 gram altın alabilir, büyük birikimler için de cumhuriyet altın ya da bilezik yapabilirsiniz. Altın satın alırken işçiliği düşük olan altınları tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü altın çeşitlerinde işçilik karları oldukça yüksek seviyede olabiliyor. Bu durumda işçiliği yüksek bir altını fazla parayla satın alıp düşük paraya satmanız sizi zor duruma sokabilir. Altın piyasası istisnai durumlar haricinde çok fazla inip çıkmaz. Bu yüzden uzun vadeli yatırım için avantajlıdır.

Altın dolar üzerinden işlem görüyor. Yani dolar ve altın ters orantıda diyebiliriz. Dolar yükselirken altın düşeceğinden, bireyler altınlarını bozdurup dolara yatırım yapabilir. Böyle durumlarda yatırımlarınızı yönetebilir, piyasadaki hareketliliklerden zararlı değil kârlı çıkabilirsiniz.

Euro’ya Yatırım Yapmak

Avrupa ülkelerinin para birimidir. Geçmişte uzun vadede siyasi etkiler dolayısıyla büyük zararlar görmüştür. Fakat son zamanlarda ani bir patlama yaşamış ve doların da üzerine çıkarak yükselmiştir. Öyle ki Türk Lirasına göre 8 küsürlere çıkmıştır. Euro yatırımı yapmak isteyenler piyasayı sürekli takip etmeli, hareketliliklerden faydalanarak paralarını yükseltmelidir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.