Pasaport Randevusu Nasıl Alınır? Pasaport Randevu Telefon

0

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır? Pasaport Randevu Telefon

Yurt dışına çıkmak söz konusu olduğunda mutlaka bir pasaporta da sahip olmak gerekiyor. Bundan dolayı pasaporta sahip olmadan yurt dışına çıkabilmek de mümkün olmuyor. Özellikle yurt dışı seyahat planlaması bulunanlar seyahatin öncesinde mutlaka geçerli bir pasaporta sahip olmak durumundadır. Bu noktada akıllara pasaport randevusu nasıl alınır? Sorusu gelmektedir. Yine pasaport alınırken hangi evraklar gerekir? Sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bununla birlikte pasaport randevu telefon numarası kaçtır? Sorusu da sıklıkla dillendirilmektedir. İşte bu soruların yanıtları!

Pasaport Randevusu Nasıl Alınıyor?

Ülkemizde pasaport almayı isteyenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu kapsamda hem randevulu hem de randevusuz olarak bu birimlerden pasaport başvurusunda bulunmak mümkün oluyor. Siz de şayet pasaport almayı planlıyorsanız, bulunduğunuz ildeki Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız! Şayet yurtdışındaysanız pasaport başvurunuzu yurtdışında bulunan dış temsilciliklere yapmalısınız!

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Elbette ki pasaport başvurusu öncesinde randevu almak size zaman kazandıracaktır. Bu kapsamda pasaport başvurusundan önce ilgili birimlerden randevu almanız kesinlikle önerilmektedir. Tam da bu noktada akıllara pasaport randevusu nasıl alınır? Sorusu gelmektedir. Pasaport randevusu alabilmenin temelde ki yolu bulunmaktadır. Bunlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesi ve çağrı merkezidir. Online ortamda randevu almak için ilgili Nüfus Müdürlüğünün internet sayfasına giriş yapmalısınız. Burada yer alan pasaport hizmetleri bölümünden oldukça pratik bir şekilde randevu işlemini yapabilirsiniz!

Şayet telefonla randevu almayı istiyorsanız; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çağrı merkezini aramalısınız! Bu kapsamda söz konusu çağrı numarası ise Alo 199 telefon numarasıdır. Bu telefon numarasını aradıktan sonra çağrı merkezi temsilcisine bağlanmalısınız. Sonrasında bulunduğunuz ilin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü biriminden pasaport randevusu almak durumundasınız. Bu sayede son derece pratik bir şekilde pasaport için randevu alabilmeniz de mümkün olacaktır.

Pasaport Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Pasaport randevusu almışsanız artı pasaport için gerekli belgeleri de temin etmek durumundasınız. Bu kapsamda pasaport alabilmek için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

  • Nüfus cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartı
  • 1 adet biyometrik özelliğe sahip fotoğraf
  • Pasaport defter ve har bedelinin ödendiğine dair makbuz
  • Varsa daha önceden kullanmış olduğunuz eski pasaport

Talep edilen bu evraklar sizin talep ettiğiniz pasaport tipinin özelliğine göre farklılaşmaktadır. Bu kapsamda mutlaka talep ettiğiniz pasaporta uygun olacak bir şekilde evraklarınızı tamamlamanız şarttır!

Leave A Reply

Your email address will not be published.