Pilot Maaşı Ne Kadar? 2020 Güncel Pilot Maaşları

0

Pilot olmak uzaktan bakıldığında bir makineyi belli kurallar ile yönetmek gibi görünse de aslında havada aslı duran bir şirketi işletmektir. Pilotlar çoğu zaman havada imkansızı başarmak zorunda kalabilirler çünkü o an binlerce hayatın sorumluluğu pilotların elindedir. Budan dolayı çok sayıda insan açısından pilot olabilmek her zaman en çok istenilen şeydir. Peki pilot maaşı ne kadar? 2020 yılı güncel pilot maaşları ne kadardır? İşte bu sorulara dair ayrıntılı yanıtlar!

2020 Güncel Pilot Maaşı Ne Kadar?

Pilotlar bilgi birikimleri ve hızlı karar verme yeteneklerini geliştirebildikleri ölçüde mesleklerini iyi bir şekilde yapabilirler. Haliyle maaşları da ona göre değişiklik göstermektedir. Bir pilotun alacağı maaş pilotun tecrübesi, hangi tip uçağı uçurduğu, kaç saatlik uçuş tecrübesi olduğuna göre değişmektedir. Ama kabaca bir pilot kaptan pilotsa 60 bin TL, yardımcı pilotsa 40 bin TL civarı ücret kazanabilir. Farklı alanlardaki pilot maaşlarından örnek verecek olursak;

  • THY de çalışan bir kaptan pilot 45 bin TL, yardımcı pilot 25 bin TL,
  • F16 pilotları 7500-25000 dolar arası,
  • Yerli firmalardan pegasus firmasında başlayan bir pilot 15bin TL civarında bir ücret ile çalışmaya başlamaktadır. Bazı firmalar maaşın yanı sıra konaklama, gezi gibi ekstra ücretleri de karşılamaktadır.

   Pilot Maaşı Ne Kadar? 2020 Güncel Pilot Maaşları

Pilot Olmak İçin Aranan Şartlar

Pilot maaşlarının yüksekliği bu mesleği cazip hale getirse de aranan özellikler bir o kadar fazladır. İyi bir İngilizceye sahip olmaları istenir, boy-kilo sınırı, gözlerde bozukluk olmaması gibi fiziksel özellikler aranır. Özelliklerin yanı sıra eğer sivil bir havacılık okulunda okumayı düşürseniz yüksek meblağlar ödemeniz gerekir. Psikolojilerinin bu iş için uygun olduğunu çeşitli testlerle kanıtlamaları gerekir. Ayrıca pilotlar 6 ayda birde fiziksel ve mental açıdan bir problemleri olmadığını göstermek içinde teste girerler.

Pilotluk ve Getirdiği Sorunlar

Pilotlar havadayken uçağı hem kontrol eder hem de uçağın iç dinamiklerinin işleyişini yönetir. Bu nedenle ekip içinde uyuşmazlıkları çözmek genelde hep pilota düşer. Hayatları uzun mesafeler uçtukları için düzensizdir birçok pilot ailesi ile kopuk bir hayat yaşadığından şikâyet eder. Çalışma saatleri oldukça dengesiz olabilir, firmalar bazen pilotların yorgunluğuna aldırmadan peş peşe uçmalarını isteyebilir.

Stres düzeyi oldukça yüksektir hızlı kararlar alıp, hızlı hesaplar yapıp bunları ivedilikle uygulamaları gerekir. Bu nedenle pilot okullarına her sene binlerce öğrenci girerken küçük sayılarda mezun verilmektedir. Pilot maaşlarının yüksek olmasının başlıca nedeninde budur. Bu noktada pilot maaşı ne kadar? Sorusuna nitelikli bir şekilde yanıt verebilmek için pek çok bilgiye de sahip olmak şarttır. Zira pilot maaşlarının miktarı, ilgili pilotun çalıştığı firmadan firmaya da değişiklik göstermektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.