Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Çalışma ve İş Kurma

0

Polonya son dönemde Türk turistler tarafından ziyaret edilmek istenen ülkeler arasında yer alıyor. Malum Türk Lirası’nın değer kaybedişi artık seyahatler önünde büyük bir engel olmaya başlamış durumda. Bu nedenle de daha uygu fiyatlı ülkeler ziyaret edilmek isteniyor. Tabi pandemi döneminde zor olsa da pandemi sorasında Türk ziyaretçilerin önemli bir uğrak noktası olacağını düşündüğümüz Polonya’da asgari ücret ne kadar, çalışma koşulları nasıl, Polonya’da iş kurmak veya çalışmak kolay mı gibi soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

Polonya’da Yaşam Masrafları

Yaşanacak olan şehre ya da tutulacak olan evin imkanlarına göre pek çok şekilde ev kiraları değişiklik gösterebilir. Lodz bölgesinde uygun fiyatlar ev tutmak kolaydır ve oldukça uyguna gelir. Varşova bölgesinde ise evler çok daha pahalı fiyatlar denk gelebilmektedir. Uygun fiyatlara ev tutmak isteyenlerin Varşova bölgesini pek tercih etmemesi önerilir. Bu bölgede kalacakların ise daha küçük ve az imkana sahip evleri tercih etmeleri gerekir. Asgari ücret en yüksek maaş alanların ise Varşova bölgesinde rahatlıkla ev tutmaları mümkündür.

Tek odalı evler yaklaşık 200 Euro fiyatından başlar ve 500 Euroya kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatlardan ev tutacakların ise öncelikle Polonya’daki aylık asgari ücret fiyatını bilmesi gerekir. Temel tüketim masrafları ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için ise gereken miktar neredeyse 100 Euroyu bulabilmektedir. Hemen hemen her gün kırmızı et peynir süt ve benzeri tüketim ürünlerini satın alacak olanların ise aylık 100 Eurodan fazla harcaması mümkündür. Bu şekilde harcama yapacakların mutfak masrafı ve temel ihtiyaçlara aylık 300 € ve daha fazlasını vermesi söz konusu olabilir.

Kazanılan aylık asgari ücrete bakıldığı zaman mutfak masrafı ve temel ihtiyaçların giderilmesi bir miktar pahalıya denk gelebilmektedir. Bunun için temel ev ihtiyaçlarından dengeli şekilde alınması ve aylık belli bir bütçe planlaması yapılması önerilir.

Polonya’da Aylık Asgari Ücret Ne Kadar?

Polonya’da aylık asgari ücret yaklaşık 610 Euro kadardır. Bu miktarın neredeyse yarısı ev kirasına verilmektedir. Daha uygun fiyatlı bölgelerden tutulacak evler ile aylık harcamalar dengelenebilir. Mutfak masraflarından ve evin ihtiyaçlarından kısmadan rahatlıkla yaşam sürmek, bu asgari ücret sayesinde mümkündür. Polonya, temel gıdaların fiyatları açısından Türkiye’ye benzer. Ancak kazanılan asgari ücrete bakıldığı zaman Türkiye’den daha rahat bir yaşam koşulu sunmaktadır.

Polonya’da kazanılan aylık asgari ücret olan 610 Euro ile ortalama bir yaşam sürdürmek mümkün olduğu gibi masrafların kısılması ile para biriktirmek ya da çok daha iyi koşullarda yaşam sürdürmek de mümkündür. Farklı bölgelerdeki ev kiraları araştırılarak daha uygun yerlerde de kalınabilir. Mutfak ve ev giderlerinin de her ay belli bir sınırda tutulması ile asgari ücretin dengeli şekilde harcanması mümkündür.

Polonya’da Çalışmak ve İş Kurmak Kolay Mıdır?

İş kurmak bu bölgede pek kolay olmasa da çalışmak için pek çok iş alanı bulunur. Bu iş alanlarından bir çoğunda asgari ücretten yüksek miktarlar kazanmak mümkündür. Bu şekilde Polonya’da yaşam da çok kolay hale gelir. Bu ülkede yaşamı kolaylaştırmak için farklı sektörlerdeki ücretler araştırılarak alınacak olan maaşın hesaplaması yapılabilir.

Ekonomisi genel anlamda iyi olan Polonya’da çalışmak için pek çok farklı sektör yer alır. Bu sektörler arasında en başta turizm gelir. Yaşam şartlarının iyi olduğu bu ülkede asgari ücretle dahi geçinmek, bölgede yaşayanları pek zorlamamaktadır. Çok daha yüksek maaşlar ile daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak ise işçilerin elindedir.

İş kuracakların bir miktar para biriktirerek bu işe kalkışması gerekecektir ancak iş kurduktan sonrası iş sahipleri için oldukça kolay olacaktır. İş bulmanın oldukça kolay olduğu bu ülkede para kazanmak ya da ortalama bir yaşam sürdürmek için pek zorlanmak mümkün olmaz.

İş kurmak için sabretmek gerekse de devletin sunduğu belli koşullar yerine getirildiği zaman belli bir miktar kazanç ile kolaylıkla daha çok para kazanmak da mümkün hale gelir. İş imkanlarının çokluğu ile de bu ülke kazanç açısından pek çok kolaylık sağlayarak yaşayanları ve çalışmaya gelenleri kolaylıkla ağırlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.