Prefinansman Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Prefinansman Nedir? Nasıl Yapılır?

Prefinansman bir ön finansman kredisi yani avans olarak bilinmektedir. İhracat yapan yada ithalat ile aynı yapıya benzeyen durumların teslim ve satışıyla kazanç getiren ürün veya hizmetlerin alınmasına yardımcı olan ve bu yönde kullanılan bir kredi türüdür. Prefinansman nedir? Dediğimizde bu tanımla sizlere yanıt verebiliriz.

Prefinansman düşük kredi ve faiz avantajı sağlamaktadır. Kurumsal firma ve ticari şirketler için oldukça makul bir kredi olan Prefinans kredisi ile bir nevi avans alacağınızı unutmayınız.

Prefinansman Kredi Nasıl Yapılır Ödenir ve Kapatılır?

Prefinansman krediden tivcari şirketler ve kurumsl firmalar yararlanabilmektedirler.  Peki prefinansman kredisi nasıl yapılır? Prefinansman kredisi, en fazla 18 ay vadeden oluşan bir kredi türüdür. Bir nevi avans niteliği taşıdığı için vadeleri kısa tutulmuştur. Prefinansman kredisinin tamamı başka bankalara da aktarılabilmektedir. Prefinansman ihracatçıların borçlu terimi ile yurt dışından gerçekleştirdikleri bir işlem olarak bilinmektedir.

Bu kredi,  ihracatın tamamlanması ve ödeneğin alınması ile birlikte vadeyi geçmeyecek bir zaman zarfında talep edilmelidir. Prefinansman kredileri ihracat tutarlarının mahsup edilmesi ile ödenebilmektedir. Bunun dışında döviz kazandıran mahsup bedeller ile de ödenebildiği unutulmamalıdır.

Uzun vadede yatırım yapmayı amaçlayanlar için prefinansman kredisi oldukça uygun bir kredidir. Karşılıklı anlaşma yapılarak bu kredi her iki taraf için de karlı olabilmektedir. Prefinansman krediye başvurmadan önce yine de detaylı bir araştırmada bulunmayı ve sonucu olumlu ve olumsuz yönleri ile ele almayı unutmayınız.

Prefinansman Yapmanın Ne Gibi Artıları Vardır?

Düşük maliyet ile faiz avantajına sahip olunan bu kredide, kredinin Türkiye dışından olması nedeniyle faiz oranları daha düşük olmakta ve kişilere bu yönüyle düşük faiz oranı sağlanmaktadır. Prefinans kredisini bir nevi avans gibi de değerlendirebiliriz. Bu bağlamda prefinans kredisi oldukça önemli ve kurtarıcı bir kredidir diyebiliriz. Bu kredinin ihracat sonrasında mal bedelinden hesaplanmasıyla tahsilatı sağlanmaktadır.

* Prefinans kredisi düşük maliyet ve faiz avantajı sağlar.

* Prefinans kredisi ile bir nevi avans almış olursunuz ve tahsilatınızdan sonra ödeme yapabilirsiniz.

* Ticari firmalar ve kurumsal şirketler için bu kredi oldukça yararlı bir kredi olacaktır.

Prefinans kredisi hakkında sizlere bilgiler sunduk. Siz de bu bilgiler ışığında prefinans kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmadan önce gerekli şartı sağladığınızdan emin olmalısınız.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.