PTT Kart Şifresini Unuttum, Şifre Alma ve Şifre Değiştirme İşlemleri

0

PTT hesaplarınızdaki parayı ATM’ler üzerinden çekebilmek, yatırabilmek ve diğer işlemleri gerçekleştirmek için PTT karta ihtiyaç duyarsınız. Bu noktada PTT kartın kullanımı her geçen gün artmaktadır. Geniş ağı ile PTT ile işlem yapanlar artmaktadır. Bunun yanında ATM’ler üzerinden fatura ödeme gibi işlemler de yapılabildiği içinde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanında PTT kart geldiğinde şifresinin nasıl temin edilebileceği de önemli bir soru olmaktadır.

PTT Kart Nasıl Alınır?

PTT kart şifresi almadan önce PTT kartın nasıl alınabileceğine değinelim. PTT’den kartınızı alabilmek için Posta Çeki Hesabı açmanız yeterlidir. PTT şubesine giderek kolaylıkla hesabınızı açabilir ve kartınızı alabilirsiniz. Bunun yanında PTT’den emekli maaşı alan kişilere de PTT kart verilmektedir. Kartın tamamen ücretsiz olarak verildiğini de bir not olarak ekleyelim.

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

PTT Kart şifresini nasıl alabilirim sorusunu soran kullanıcılar için alternatif yolları sizlerle paylaşacağız. PTT kart geldikten sonra insanların aklına takılan sorulardan birisi bu kartın şifresini nasıl belirleyecekleri oluyor. PTT kartınızın şifresini almak için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.

Şubeler Üzerinden Şifre Alma

PTT kartınızın şifresini almak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi PTT şubelerinden şifrenizi almaktır. Size en yakın PTT şubesine giderek kartınızın şifresini alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yine PTT matik veya PTT işyerinden şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden PTT Kart Şifresini Alma

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem çağrı merkezi üzerinden şifre almaktır. PTT’nin 444 1 788 numaralı çağrı merkezi üzerinden de şifre alma ve şifre değiştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kartınız geldikten sonra 444 1 788 arayıp size yöneltilen soruları tuşladıktan sonra kartınızın şifresine ulaşabilirsiniz.

İnternet Üzerinden PTT Kart Şifresi Almak

PTT kartınızın şifresini almak için kullanabileceğiniz bir diğer yol da internet kanallarıdır. PTT kart internet bankacılığı üzerinden PTT kart şifrenizi alabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanmıyorsanız E-devlet üzerinden bu uygulamaya erişebilir ve kartınızın şifresini böylelikle alabilirsiniz.

Mobil Uygulama Üzerinden Şifre Nasıl Alınır?

1)Bunun için PTT mobil uygulamasını açtıktan sonra sol üstte bulunan menü butonuna tıklıyoruz.

2)Daha sonra açılan menüden “PTTKart Şifre Alma” butonuna tıklıyoruz.

3) Daha sonrasında PTT Kartlarım adında bir sayfa karşımıza geliyor. Açılan sayfadan şifresini almak istediğimiz kartı seçiyoruz.

4) Kartı seçtikten sonra karşımıza PTT Kart Şifre Al adında bir uyarı çıkıyor ve sistemde kayıtlı olan telefon numaramıza şifremizin gönderileceğini söylüyor. Bu uyarıya evet dedikten sonra kartımızın şifresi telefonumuza SMS olarak geliyor.

Mobil uygulamayı kullanarak 4 adımda kolaylıkla kartınızın şifresini alabilirsiniz.

PTT Kart Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kartımızın şifresini belirledikten sonra belli durumlarda şifresini değiştirme gereği duyabiliriz. Bu durumlarda yine yukarıdaki kanallardan (internet üzerinden, şubeler ve ATM aracılığı ve çağrı merkezi üzerinden) şifrenizi değiştirebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden şifrenizi değiştirmek için, şifre alma aşamalarını uygulayabilirsiniz. Aynı yöntemleri kullanarak kartınızın şifresini değiştirebilirsiniz.

PTT Atmleri Üzerinden PTT Kart Şifresi Değiştirme

PTT atmleri üzerinden de kart şifrenizi değiştirmek mümkündür. Kartınızın şifresini değiştirmek için;

  1. En yakın PTT Atmsine gidiniz. Daha sonra kartınızı ATMye takınız.
  2. Mevcut şifreniz ile giriş yapınız.
  3. Daha sonra açılan pencereden “şifre değiştirme” menüsüne tıklayınız.
  4. Açılan pencerede mevcut şifrenizi tekrar soracak. Burada eski şifrenizi tekrar giriniz.
  5. Daha sonra yeni kart şifrenizi soracaktır. Değiştirmek istediğiniz şifreyi yazın.
  6. Bundan sonrasında ufak bir bekleme ekranı gelecek ve şifreniz başarı ile değiştirilmiş olacaktır. Artık yeni belirlediğiniz şifre ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer kartınızın şifresini unutmadıysanız sadece şifreyi değiştirmek istiyorsanız ATM üzerinden 6 adımda kolaylıkla şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirme işlemi tamamlandığı anda yeni şifrenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Şifrenizi unutmanız durumunda 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayabilir veya size en yakın PTT şubesine giderek işlem yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuzu belirtmeniz durumunda gerek çağrı merkezi gerekse de şubede gerekli işlemler sağlanacak ve size yeni şifreniz verilecektir. Bunun yanında yine internet üzerinden de şifrenizi unutmanız durumunda yeni şifre talebinde bulunmanız mümkündür. Kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda da yine 444 1 788’i arayarak derhal bildirmeniz ve kartı kullanıma kapatmanız gerektiğini de burada bir uyarı olarak ekleyelim. Kartınızın başına bir şey geldiğinde mutlaka çağrı merkezine bunu bildiriniz ve kartı kullanıma kapatınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.