Refinansman Nedir?

0

Refinansman Nedir?

Kredi çekerken ödeyeceğiniz faizlere dikkat ettiniz mi? Cebinizden ekstra çıkacak parayı hesaplayabilirsiniz ve isterseniz düzenleyebilirsiniz. Peki, bu durum size ne kadar katkı sağlayacak? Ne kadar yararlı olacak? Gelin bir bakalım.

Bankalardan çektiğimiz düşük kredi oranları belirli bir süre içerisinde artış gösterebilir ve ödemeniz gereken para giderek artabilir. Eğer sizde bu durumun takipçisi iseniz bu durum size mantıklı gelmeyecektir. Aldığınız kredilerdeki bu faizleri de düşürmenin yolu refinansmana başvurmaktır.

Refinansmanın bir diğer ismi de kredi yapılandırmasıdır. Çektiğimiz bu kredinin faiz oranıyla beraber tutarı da arttığı zaman daha iyi faiz oranlarına sahip başka bir kredi çekilir ve bu kredi kapatılarak onun ödemesine devam edilir. Tabii bu yapılandırmanın avantajları olduğu kadar bazı dikkat edilmesi gereken durumlar da var.

Refinansman Avantajları

En başta bunu yapma amacımız olan faiz düzenlemesi geliyor. Bu düzenlemeler sonucu ödeme planı ve ödenecek tutar gibi önemli hususlarda iyileştirmeler mevcut.

Avantajlarından biri faizi düşürerek vadeyi uzatmak olabilir. Vade sabit kalsa bile faiz oranı düştüğü için ödenecek tutarda iyileştirmeler bu şekilde olabiliyor.

Bir diğer avantajı ise faizi aynı kalsa bile vadeyi daha uzun zamanlara yayma politikası olabilir. Ödeyeceğimiz faiz değişmese bile vadeyi yayarak ödeme planımızı daha rahat bir süreçte gerçekleştirebiliyoruz.

Refinansman Dezavantajları

Başta bahsettiğimiz gibi refinansmanın bazı durumlarda dezavantajları olabilir bunlara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle ilk olarak bakacağımız şeylerden biri olan anapara tutarını ele alırsak ödemiş olacağımız krediyi başka bir kredi çekerek arttırmaya gerek yok. Ne zaman zarardan kurtulup kâra geçersek bu düzenlemeyi yapmamız doğru olacaktır.

Anapara da kalan tutarı hesaplarken erken ödeme cezasını da hesaba katmayı unutmamız gerekir elbette. 2007 Mart ayında çıkan yasa gereği kalan anaparanın %2’si kadar anaparaya ekleme yapılacaktır.

Bir diğer dezavantaj da kredinizdeki vade düzenlemeleridir. Faizi ne kadar düşürse de sizi zorlayacak bir vade planı düzenlemek bu krediyi ödeyebilmenize engel olabilir.

Son olarak da çekeceğiniz kredinin masraflarını da hesaba katmanızdır. Onun bütçesini de yine ayarlayarak bu anlamda bir zarardan kaçınmanız gerekecektir.

Kredi yapılandırmasının hesabını yaparken ince eleyip sık dokumak oldukça önemlidir. Yapılacak bir hata mali açıdan sizi sıkıntıya sokabilir. Tabii doğru yapıldığı sürece de sizi sıkıntılardan kurtaracaktır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.