Repo Nedir, Repo Yatırımı Nasıl Yapılır ?

0

Repo Nedir ?

Repo, borsaya ilgisi olanların aşina olduğu fakat günlük dilde pek yeri olmadığı için çok kişi tarafından bilinmeyen bir terimdir. Kelime her ne kadar tanıdık gibi gelse de kişilere sorulan repo nedir sorusu çoğunlukla yanıtsız kalmaktadır.

Repo, en basit tabiriyle geri alma taahhütlü satış işlemlerini anlatan bir kelimedir. Yani, bir menkul kıymetin belli bir değere satıldıktan sonra aynı kişi tarafından yine belli bir fiyata alacağının anlaşmasıdır. Repo en güvenli yatırım aracı olarak görüldüğü için kısa vadeli borçlanmalarda ilk tercih edilen yöntemdir. Repo genellikle yatırımları finanse etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Repo Yatırımı Nasıl Yapılır ?

9 adet repo çeşidi bulunmaktadır. Size, yatırımınıza veya planlarınıza en uygun çeşidi seçtikten sonra repo yatırımı nasıl yapılır sorusu gelmektedir. Parasını uzun dönem bir yere bağlamak istemeyen fakat kısa sürede de güvenilir yatırımlar yapmak isteyen yatırımcılar genellikle repo işlemlerini tercih etmektedirler. Bu işlemlerde banka ile yatırımcı arasında yapılan anlaşmaya göre kısa vadeli faiz geliri elde edilmektedir. Bu anlaşma gereği banka, repo işlemi yapılan menkul kıymeti teslim etmeli ve vadesi geldiğinde ise geri almalıdır. Hem bankanın hem de yatırımcının bir sorunla karşılaşmaması için yapılan işlem esnasında makbuz verilmektedir. Repo vadesi dolduğu zaman yatırımcılar bu makbuzla bankaya başvurarak paralarını geri almaktadırlar.

repo-nedir
repo-nedir

Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde repo iyi bir yatırım aracıdır. Bu dönemlerde faizler de yüksek olduğundan kısa vadede edilebilecek en iyi kar elde edilmektedir.

Repo Hesaplama

Vadeli mevduat hesaplama ile repo hesaplama işlemlerinde aynı formül kullanılmaktadır.

Repo Getirisi = ( ana para x faiz oranı x gün sayısı) / 36500

Bu formül ile hesaplanan getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.