Resmi Para Birimi Euro Olan Ülkeler

0

Resmi Para Birimi Euro Olan Ülkeler

Euro ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alıyor. Bununla birlikte Euro ülkemizde her zaman değerli olan bir para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Euro para biriminin sürekli bir şekilde yükseliyor olması, bu para birimine olan ilgiyi de arttırıyor. Bu noktada resmi para birimi Euro olan ülkeler hangileridir? Sorusu da akıllara geliyor. Elbette ki Euro denildiğinde gayet doğal olarak ilk akla gelen ülkeler Avrupa ülkeleridir. İşte bu konuya dair merak edilen ayrıntılar!

Euro Avrupa Birliği Ülkelerinin Resmi Para Birimidir!

Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin resmi para birimi olarak karşımıza Euro çıkmaktadır. Esasında kimi Avrupa Birliği ülkeleri para birimi olarak kendi para birimlerini kullanmayı da tercih etmektedir. Avrupa Kıtasında ise toplamda 23 ülke Euro’yu resmi para birimi olarak kullanmaktadır. 23 ülke arasından 19 ülke Avrupa Birliği üyesidir. Kalan 4 ülke ise Avrupa Birliği üyesi olmasa da resmi para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır.

Resmi Para Birimi Euro Olan Ülkeler

Avrupa Üyesi Olup Euro’yu Kullanan Ülkeler Hangileridir?

Günümüz itibariyle resmi para birimi Euro olan ülkeler arasında AB üyesi ülkeler ilk sıralarda yer alır. Bu ülkelerin sayısı 19’dur. Almanya başta olmak üzere, Belçika, Avusturya, Estonya, Fransa ve Finlandiya Euro’yu resmi para birimi olarak kullanmaktadır. Yine İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya ile Letonya da resmi para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Ayrıca Lüksemburg, Hollanda, Malta, Portekiz, Slovenya, Yunanistan ile Slovakya da resmi para birimi Euro olan ülkeler arsında yer alır. Görüldüğü üzere resmi para birimi Euro olan ülkelerin çoğunluğu AB üyesidir. Bu kapsamda AB üyesi olmadığı halde resmi para birimi olarak Euro kullanan ülkeler de bulunmaktadır.

Euro Kullanan AB Üyesi Olmayan Ülkeler Hangileridir?

Elbette ki AB üyesi olmadığı halde Euro kullanan ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler ise Kosova ile Karadağ başta olmak üzere Monako ile Vatikan gibi ülkelerdir. Bu ülkelerden Kosova ile Karadağ, yeni kurulmuş devletler olmakla birlikte AB üyeliği için girişimde bulunan ülkelerdir. Monako ile Vatikan ise kendine özgü yönetim şekilleriyle dikkatleri üzerine çeken iki devlettir. Bu iki devlet de resmi para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır.

Resmi para birimi Euro olan ülkeler arasında bazı Afrika ülkeleri de bulunmaktadır.  Bu ülkelerin tamamı Fransa sömürgesi olan ülkelerdir. Toplamda 14 Afrika ülkesi para birimlerini Euro’ya endekslemiştir. Bu ülkeler geçmişte de resmi para birimi olarak Fransız Frangı kullanan ülkeler arasında yer almaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.