Romanya Asgari Ücreti, İş Olanakları ve Romanya’da Yaşam

0

Ülke koşullarının hızlı bir şekilde gelişmesine bağlı olarak ekonomisinin de iyileşmesi söz konusu olan Romanya, Türkiye’ye yakınlığı ile çalışmak ve yaşamak için tercih edilebilecek ülkeler arasında yer alır. Çeşitli iş fırsatları araştırılarak bölgede pek çok iş bulmak da oldukça kolaydır. Türk lirasından bir miktar daha değerli olan Rumen leyi bu bölgedeki para birimidir. Romanya asgari ücreti ne kadar, Romanya’da iş olanakları ve yaşam masrafları nasıl gibi soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşacağız.

Romanya’da İş Bulmak Kolay Mı?

Pek çok farklı mesleğin yapılabileceği bu ülkede gözeteler ya da internet siteleri yardımıyla iş bulmak da oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra çeşitli ajanslara da başvurarak Romanya’da kolaylıkla iş bulunabilir.

İş kurmak isteyenlerin ise farklı başvurular yardımı ile çeşitli yerler açmaları ve fazla yüksek maliyetli olmayacak şekilde iş kurmaları da mümkündür. İş kurmanın da iş bulmanın da kolay olduğu bu ülkede özellikle de iş kurduktan sonra yüksek miktarda para kazanmak oldukça kolay olacaktır.

Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Bir aylık asgari ücret ile geçim sağlamanın pek de zor olmadığı Romanya’ iş imkanları açısından pek çok seçeneğe sahiptir ve bu seçenekler yardımı ile de en azından asgari ücret kazanmak mümkündür.

Romanya’da asgari ücret yaklaşık olarak 2300 Rumen leyine denk gelmektedir. Euro bazında yaklaşık olarak 466 euro olan Romanya asgari ücreti  ile de bir aylık masrafları karşılamak kolaydır. Kiraların daha uygun olduğu bölgelerde yaşamak ve belli masraflardan kısmak ile rahat bir ortalama yaşantı sürdürmek mümkündür.

Asgari ücretin genel anlamda yeterli olduğu bu ülkede farklı iş imkanları da bularak asgari ücretten daha yüksek miktarlara çalışmak mümkündür. Bu şekilde geçim sıkıntısı yaşamak da pek rastlanılan bir durum değildir.

Tutulacak evin pahalı olması ya da masrafların asgari ücrete denk gelecek şekilde hesaplanmaması bu ülkede zorluk çekmeye sebep olabilir ancak doğru yapılan masraf hesaplamaları ile ortalama bir yaşam tek asgari ücret ile de rahatlıkla sürdürülebilir.

Romanya’da Aylık Yaşam Masrafları

Romanya’da kazanılan aylık asgari ücret yaklaşık olarak bir aylık yaşam masraflarını kolaylıkla karşılamaya yeter. Tutulacak olan evin bulunduğu konum ve evin büyüklüğü gibi pek çok faktör kirayı etkileyebilir. Tüketilecek olan pek çok besin maddesinin alımı ise aylık asgari ücret ile zorlayıcı olmamaktadır.

2300 Rumen leyinin yaklaşık olarak en az 800 leyi kiraya gider. Bu fiyat evin tutulduğu bölgeye göre ve evin koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Aylık 500 ley kadar aylık elektrik, su ve ısınma giderleri tutmaktadır. 1000 ley mutfak masrafında bulunmak bir ay içerisinde mümkündür.

Süt yumurta et ve benzeri pek çok besin ürünü satın almak isteyenlerin ve düzenli olarak bunları tüketecek olanların aylık 1000 leye kadar mutfak masrafında bulunabileceğini bilmesi gerekir. Alınan asgari ücret, mutfak masraflarını ve evin giderlerini kira ile birlikte karşılamaya rahatlıkla yetecek düzeydedir. Mutfak masraflarından ve evin kirasından kısarak Romanya’da para biriktirmek ve daha iyi bir şekilde yaşamak da zamanla mümkün hale gelir.

Lüks masraflarda pek bulunmadan kolaylıkla rahat şekilde yaşamanın mümkün olduğu Romanya’da bir miktar lüks masraf yapmak dahi mümkündür. Kıyafet ve benzeri alışverişlerin de aylık asgari ücretin içine dahil edilmesi mümkündür.

Genel anlamda Romanya’da asgari ücret ile geçinmek için pek zorluk çekmek gerekmez. Bu şekilde de kenara para koyarak daha lüks ihtiyaçları da zamanla karşılamak mümkün hale gelecektir. İki kişilik bir ailenin yaşam masraflarını kolaylıkla karşılaması bu ülkede alınacak olan asgari ücret ile mümkündür. Bir başka asgari ücret makalesine Polonya’da asgari ücret ne kadar başlıklı makaleye göz atabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.