Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

0

Para günlük hayatta en fazla ihtiyaç duyduğumuz alışveriş aracı olduğu için para üzerine farklı senaryolar hep gündemdeki yerini korumaktadır. Esasında para en kıymetli kağıt olduğu için kimi zaman paranın da sahtesini yapanların sayısı da artmaktadır. Kısa yoldan zengin olmak isteyen farklı kalpazanların zaman zaman gerçeğinden zor ayırt edilen paraları piyasaya sürdükleri bilinmektedir. Bu noktada akıllara sahte para nasıl anlaşılır? Sorusu gelmektedir. İşte sahte parayı anlamak için dikkat etmeniz gereken olan en temel özellikler:

  • Paranın basıldığı banknotun kalitesi
  • Paranın içerisinde yer alan giz Atatürk görseli
  • Parada bulunan kabartma baskı ile emniyet şeridi
  • Renkli, hologram şerit ve paranın üzerindeki mikro yazı
  • Paranın içinde sadece ultraviyoleyle görünebilen birtakım özellikler

Sıralanan bu özelliklere dikkat ederseniz; sahte para konusunda bir mağduriyet de yaşamamış olursunuz. Tabi ki söz konusu özelliklere dikkat etmek için bu özellikleri tam olarak biliyor olmak gerekmektedir. İşte detaylar!

Banknotun Kalitesine Dikkat Edin!

Parasın basıldığı kağıt kalitesi standart kağıtlardan çok farklı olduğu gibi banknot kağıtları özel üretimdir. Bundan dolayı banknot kağıdı beyaz kağıt değildir ve kendine has bir dokusu vardır.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Gizli Atatürk Görseline Bakmayı Unutmayın!

Paranın içerisinde gizli Atatürk görselinin bulunduğunu hemen herkes bilir. Herhangi bir ışık kaynağına tuttuğunuzda mutlaka bu gizli Atatürk görselini görmelisiniz.

Özellikle Emniyet Şeridine Dikkat Edin

Paranın içinde bir emniyet şeridi vardır. Banknotun içerisindeki parlak emniyet şeridinin üzerinde TL harfleri vardır. Yine paradaki Atatürk portresi ile “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’’ yazısı özel bir kabartmayla işaretlenmiştir. Bununla birlikte paranın üzerindeki rakamlarda kabartmalıdır.

Renkli ve Hologram Şerit

Banknotun değerini gösterir rakam ve TL harfleri bulunan renkli şeride farklı açılardan bakacak olursanız; bu şeridin altın sarısı bir renge dönüştüğünü görürsünüz. Yine paranın üzerindeki hologram şerit; farklı motiflerle desteklenmektedir.

Paradaki Ultraviyole Görsellere Dikkat Edin!

Sahte para nasıl anlaşılır? Sorusu kapsamında verilebilecek yanıtların en önemlisi paradaki ultraviyole görsellerdir. Sadece UV ışınlarında görünebilen bu görseller; tam anlamıyla gerçek parayı sahte paradan ayırmaktadır. Şayet parayı ultraviyole ışınına tutacak olursanız; 5 ile 10 TL banknotlarda mavi bir parlama görürsünüz. Bu işlemi 20 ile 50 TL’ye uygularsanız; kırmızı bir parlama görürsünüz. Tabi ki aynı işlemi 100 ve 200 TL için yaptığınızda sarı bir renk görmek durumundasınız! Bu hususlara dikkat edecek olursanız, tam anlamıyla gerçek parayı sahte paradan ayırabilirsiniz, demektir!

Leave A Reply

Your email address will not be published.