Salep Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Salep Bitkisi Yetiştirerek Para Kazanmak

0

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan salep son zamanlarda ülkemizin en popüler tarımsal faaliyetleri arasında yer almaya başladı. Yüksek kar marjına sahip olduğundan dolayı salep yetiştiriciliği nasıl yapılır? Salep bitkisi yetiştirerek para kazanmak konuları çok merak edilmektedir. Salep, endemik bir bitki türüdür. Son yıllarda zarar görmesinden dolayı salep bitkileri koruma altına alınmıştır. Azalması salebin değerini artırmıştır.

Salep ihracına 1977 yılından beri sınırlama getirilmiştir. Ülkemizin farklı bölgelerinde yetişebilme özelliğine sahip olan salep yeni iş arayışında olanlar için kazanç kapısı olmuştur. Orkidenin farklı bir türüdür. Yumrulu yavruları toplanarak salep elde edilir. Bakımı, ekimi tecrübe ve uzmanlık gerektiğinden dolayı işe girmeden önce ciddi anlamda eğitimler alınmalıdır. Salepten para kazanabilmek için üretimine, pazarlamasına ve sektörün bütün etkileyici unsurlarına hakim olmak gerekir.

Salep Üretimi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde salebin 10 farklı cinsi ve 80’den fazla türü yetiştirilmektedir. Salep yetiştiriciliği nasıl yapılır? Salep bitkisi yetiştirerek para kazanmak mevzusuyla ilgilenenler ilk aşamada üretimini öğrenmelidir. Salep bitkisi koruma altına alındığından dolayı üretime başlamadan önce izin alınmalıdır.

Salep Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bölgenin Tarım Bakanlığı müdürlüklerinden alınan izinle üretim yapılabilir. Sonrasında toprağının hazırlanması gerekir.

·         Ekim ayından önce tarlaya yanmış gübre serilir.

·         Büyüme noktaları yukarı gelecek şekilde yumrular toprağın 5 cm aşağısına ekilir.

·         Tarlada 20 cm yüksekliğinde, 80 cm genişliğinde setler oluşturulmalıdır. Böylece yağışlara karşı salep koruma altına alınır.

·         Yağmurlarla ekimden sonra toprak üzerine çıkarlar.

·         Mart ve Haziran ayları arasında hasadı yapılır

·         Hasat yapabilmek için en az iki köke ihtiyaç vardır.

·         Koyu renkli ve iri olan ana kök olarak bırakılır. Diğer kök hasat edilir.

Salep Yetiştirerek Para Nasıl Kazanılır?

Süt veya su ile kaynatılarak içilen salep toz halinde satılmaktadır. Ülkemizin Kuzey Anadolu, Güney Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. İzinlerin alınması kadar yetiştirmeye başlamadan önce ziraat mühendislerinden destek almak da önemlidir. Tekniklerine ve aşamalarına dikkat edilerek üretimi yapılmalıdır.

Yüksek kar oranına sahip olduğundan salep yetiştiriciliği nasıl yapılır? Salep bitkisi yetiştirerek para kazanmak konusunun meraklıları çok fazladır. Üreticilerin bazıları kaynatıp, kurutup toz halinde satarak kazanır. Bazıları ise yumru halinde satışını yaparlar. Yumru ve tozunun fiyatları bölgelere göre farklılık gösterir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.