Samsung Marka İncelemesi

0

Samsung Marka İncelemesi

Dünyaca ünlü bir teknoloji devi olan Samsung tarihçesi ve ürünlerini merak etmeyen yoktur. Teknoloji sektörünün 1 numarası olan Samsung 1 Mart 1938 yılında Lee Byung – chul tarafından 30 bin Wonluk (27 ABD doları) gibi bir sermayeyle kuruldu. Kuruluş amacı ilk başta çok ilginç olmakla beraber, yakın ülkelere kurutulmuş balık, sebze ve meyve amacıyla yola çıkmış bir şirkettir. Çalışan sayısı 40 olan şirket yalnızca gıda sektöründe faaliyet gösteriyordu. Korece’de Samsung sözcüğü “üç yıldız“ anlamına geliyor. Korece de “üç “ demek olan Sam ve “yıldız “demek olan Sung sözcüklerinin birleşmesiyle Samsung oluştu. Büyüklüğü ve gücü temsil eden bir isim olduğu söylenmiştir. Samsung markasının tarihi bu bakımdan önemlidir. 

 

Samsung Markası İncelemesi

1950 ‘li yıllarından sonra Güney Kore’de tekstil sektörü çok hızlı ilerleyen bir gelişim yakaladı. Bunun üzerine Lee Byung – chul Kore’nin en büyük yün değirmenini inşa ederek Busan’da tekstil fabrikası kurmuştur. 1960 ‘lı yıllar boyunca şirket tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir şirket oldu. 1987 yılında Lee Byung – chul’un hayatını kaybetmesinin ardından Samsung Group, Shinsegea Group, CJ Group ve Hansel Group olarak şirket dört gruba ayrıldı. 

 

Samsung Markasının Gelişimi ve Yükselişi 
Samsung markası, gelişen ve yenilikçi bir marka olma özelliği olduğu için birçok alanda çalışmalar göstermiş olup yükselmeye devam etti. Samsung Markasının yükselmesindeki esas unsur, 1960 ‘lı yılların ikinci döneminde teknolojide elektronik endüstrisinde önemli adımlar atılarak yaptığı yatırımlardı. 1970‘lerde büyüyen bir yükselmeyle büyük başarılara imza attı.

İlk siyah beyaz televizyonu 1970 yılında piyasaya sunan şirket, Güney Kore’de elektronik ve iletişim alanında büyük gelişme kaydetti. Daha sonra ev ve kişisel teknolojide üretim yapmaya başlamış, renkli televizyon, kişisel bilgisayar gibi teknolojik unsurları da almaya başladı. Samsung markasında iş makineleri bile görmeniz mümkündür. Televizyon konusunda sağlam bir geçmişe sahip olan şirket, 1960‘lı yıllardan bu yana sürekli gelişen bir televizyon üretimi gerçekleştirmektedir. LCD üretimi pazarın neredeyse tamamına hâkim bir şirkettir.

Samsung Ürünleri


Samsung ürünleri içerisinde; Cep telefonu, televizyon, LCD, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürge, çay ve kahve makineleri, video ürünleri, akıllı televizyon QLED TV, klima, pişiriciler, tablet, mobil ürünler, mobil apss, hafıza ve depolama ürünleri yer alır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.