Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır

0

Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kişi veya kurum bankalardan senet karşılığında kredi almak için başvurularda bulunabilmektedirler. Ancak her bankanın senet ile kredi vermediğini bilmek ve bu sebeple öncelikle hangi bankaların senet ile kredi başvurusu aldıkları hakkında araştırma yapmak gerekmektedir. Bilindiği gibi her zaman için bankaların en çok talep aldıkları hizmetlerinin başında krediler gelmektedir. Özellikle insanların veya kurumların nakit sorunlarını kolay bir şekilde çözebildikleri bu hizmetleri kullanabilmek için birçok farklı yol bulunmaktadır. Senet ile kredi alabilmekte bunlardan biridir.

Ancak birçok banka bu şekilde kredi vermemektedir. Bunun sebebi ise senetlerin çok kolay bir şekilde düzenlenebilmesi ve aynı zamanda piyasa da hatır senedi adı ile birçok farklı senedin dolaşıyor olmasıdır. Bilindiği gibi bu şekilde kredi almak isteyen kişiler veya kurumlar bankalara teminat olarak sahip oldukları senetleri sunmaktadır. Her ne kadar bu senetler bankalar tarafından çok ciddi bir şekilde kontrol edilse bile yine de senet ile kredi veren bankaların sayıları çok azdır.

Senet İle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Özellikle işlerini senet ile yapan ve mali tabloları bankalara güven vermekte olan firmalar kısa zaman içinde senet ile kredi alma taleplerine yanıt alabilmektedirler. Yapılan bu başvurular tıpkı diğer kredi başvuru seçeneklerinde olduğu gibi aynı hususlara bakılarak kontrol edilmektedir. Yani başvuru yapan kişi veya kurumların kredi notları, bankalar ile olan diyalogları ve aynı zamanda kara liste durumları da çok titiz bir şekilde incelenmektedir. Kısa zaman içinde bakalara sundukları senetlerin güvenilirliğine göre yanıtlarını alabilmekte olan müşteriler bu sayede maddi sorunlarını kısa zaman içinde çözebilmektedirler.

Bankalara sunulan senetler çoğu zaman kabul edilmezken özellikle mali blançoları ile bankalara güven veren ve yapılan incelemelerde herhangi bir risk içermedikleri belirlenen firmalar her zaman için sundukları kredilere göre farklı oranlarda kredi alabilmektedirler. Genellikle 12.000 liralık bir başvuruya 10.000 liralık kredi alınabilmektedir. Ancak bankalara sunulan senetlerin her zaman için güvenilir ve karşılığı olan senetler olmaları gerekmektedir.

Senet İle Kredi Alma İşlemleri Hakkında

Bilindiği gibi özellikle konut kredilerinde de bankalar kimi zaman teminat olarak müşterilerinin sahip oldukları bazı taşınmazların tapularını ipotek etmektedir. Senet ile kredi almakta tıpkı buna benzemektedir. Ancak bu konuda hizmet almak isteyen kişiler hangi bankalar da bu hizmetin olduğunu ciddi bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. Senet ile kredi veren bankaların sayıları az olduğu için bu araştırma çok önemlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.