Siber Güvenlik Uzmanlarına Göre En Güvenli Bitcoin Borsaları

0

Kripto para borsaları, son yıllarda tarihinin en yüksek işlem hacimlerine ulaşmıştır. Bitcoin ile başlayan bu serüven Ethereum, LiteCoin, Ripple gibi altcoinler ile daha da hareketli hale gelmiştir. Şu an borsalar içerisinde işlem yapılabilecek kripto para sayısının binlere yaklaştığı görülmektedir. Yatırımcılar, kısa vade içerisinde alım ve satım işlemleri yapmak için kendilerine güveni bitcoin borsaları aramaktadırlar. 300’den fazla borsanın yer aldığı piyasa içerisinde elbette bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Kripto paralar güvenilir, hackelenemez bir yapıya sahip olmalarına karşın borsalar içerisinde bir dizi hırsızlık vakaları meydana gelebilmektedir. Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda bu yazımız içerisinde en güvenli bitcoin borsaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Siber Güvenlik Uzmanlarına Göre En Güvenli Bitcoin Borsaları

Bitcoin borsaları içerisinde günlük milyonlarca dolarlık işlemler yapılmaktadır. Piyasalar içerisinde en yüksek Bitcoin’lerin saklandığı cüzdanlar borsa hesaplarına ait durumdadır. Milyonlarca hatta milyonlarca kripto paraların saklandığı borsalar, son yıllarda hacker’lerin siber saldırılarına maruz kalmaya başlanmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda siber saldırıya maruz kalan birçok kripto para borsası milyonlarca Bitcoin çaldırmış, müşterileri ile davalık duruma gelmiştir. 2019 yılına girdiğimiz şu günlerde hala saldırılara devam eden bir grup, kripto para borsalarını hiç rahat bırakacak gibi görünmüyor. Eğer kripto para ticareti yapma gibi planınız var ise birazdan sunacağımız borsalar üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. En güvenli bitcoin borsaları belirlenirken Coinmarketcheap içerisinde yüksek işlem hacmine sahip 100 borsanın ele alındığını görüyoruz.

En Güvenli Kripto Para Borsaları

Siber güvenlik uzmanları tarafından paylaşılan rapora göre en güvenli bitcoin borsaları üzerinden bir sıralama yapılmıştır. Dünyanın en güvenilir borsalar içerisinde “Kraken, Coinbase Pro, Binance” platformlarının ilk 3 sırada yer aldığını görüyoruz. Liste içerisinde yer alan borsalar, günlük milyonlarca dolar işlem hacmine sahip olmalarından dolayı siber güvenlik personellerinin onayını almıştır. Türk borsalar ile ilgili açıklama yazımızın son bölümü içerisinde yer alacaktır. Ülkemiz, kripto para ticaretine oldukça fazla önem verse de işlemlerinin tamamını yabancı borsalar üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle yerli borsaların fazla müşteri kitlesi bulunmamasından dolayı sıralamaya giremedikleri görülüyor.

Yukarıda görebileceğiniz üzere en güvenli bitcoin borsaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Borsalar, elde ettikleri sermayeler ile güvenlik altyapıları üzerine çalışmalar yapsa da bazen ortaya çıkan açıklar milyonlarca dolarlık zararların elde edilmesine neden olmakta. Türk borsalar arasında da güvenilir platformlar bulunmaktadır. BTCTurk, Koineks, Paribu gibi Türk borsalarının da oldukça güvenli olduklarını söyleyebiliriz. Yukarıda yer alan listeye Türk borsalarının girememe nedeni ise diğer borsalara göre daha az trafiğe sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Sistemkoin para borsası, bu bağlamda dünyanın en güvenli 50. kripto para borsası olarak seçilmiştir. BTCTurk, Paribu, Koineks gibi platformların sıralamaya giremediklerini görüyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.