Sigortam Yok Kredi Alabilir Miyim?

0

Sigortam Yok Kredi Alabilir Miyim?

Toplu para ihtiyaçlarımızda kredi başvurabileceğimiz en güzel yollardan biri. Artık bankalar daha düşük faizlerle kredi verebiliyor ve kredi alabilmek eskiye göre çok daha kolay. Hal böyle olunca herkes ihtiyaçlarında ilk olarak krediye başvuruyor. Tabii ki kredi almayı zorlaştıran ve merak edilen bazı konularda var. Bu konulardan sigorta olmadan kredi alınabilir mi buna değineceğiz.

Bankalar kendi tanıtımlarında genelde TC kimlik numaranızla bile kredi alabileceğinizi söylüyorlar ama bu durum aslında bankanın hali hazırda müşterisi olan ve sabit gelir düzeyi belirli olan kişiler geçerli. Bunun dışında bankadan kredi alabilmek için çalıştığınız iş yerinden düzenli bir gelir elde ediyor olmanız ve sigortalı olmanız önemli.

Sigorta iş yerlerinin tüm çalışanlarına yapmakta zorunlu olduğu bir uygulama. Bu yüzden yasalar gereği aslında sigortasız çalışan sayısı gün geçtikçe azalıyor. Ama ne yazık ki hala sigortasız işçi çalıştıran kurumlar var. Eğer sizde sigortasız çalışıyorsanız yazımız tam size göre.

Sigortasız Kredi İşlemleri Nasıldır?

Bir iş yerinde çalışıyorsanız yani sabit bir geliriniz var ama sigortanız yoksa öncelikle şunu söyleyelim kredi almanız imkansız değildir. Bankalar kredi verirken öncelikle gelir durumunuza bakarlar. Bir diğer etken olan sigorta, eğer krediye başvuran kişinin herhangi bir borç, icra, kara listede olma gibi bir durumu yoksa göz ardı edilebiliyor. Kısacası bankalar sigortanız yok ama sabit geliriniz var ve kredi notunuz da düşük değilse size kredi verilebiliyor. Bu kredi miktarı bankadan bankaya değişebilmekle birlikte genelde sigortasızken alabileceğiniz kredi miktarı 10.000 TL civarıdır. Bunun için yapmanız gereken tek şey maaş bordronuzla bankaya gitmek.

Anlattığımız gibi sigortasız kredi çekerken herhangi bir ipotek ya da kefil bulma zorunluluğu yok.  Aslında prosedürler diğer kredi çekimleriyle tamamen aynı. Ancak daha önceden var olan bir kredi borcunuz varsa, ya da kredi notunuz düşükse banka sizden bir kefil bulmanızı isteyebilir.

Sigortasız Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigortasız kredi alabilmenin çok kolay olduğunu öğrendiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kredi almak kolay diye sonuçlarını düşünmeden bu işe girişmemeniz. Unutmamalısınız ki borcunuzun son ödeme tarihi geçtiğinde bu borç miktarı 50TL de olsa 50.00TL de olsa banka hakkınızda yasal süreç ve icra takibi başlatabilir. Bu yüzden kredi almadan önce ödeme planınızı yapıp zorlanacağınız miktarlardaki kredilere girişmemelisiniz. Tüm bankalar sigortasız kişilere kredi veriyor ama kredi almadan önce iyice düşünmelisiniz

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.