George Soros Kimdir, Ne İş Yapar? Soros’un Yatırımları ve Serveti 2023

0

Dünyada parayla hemhal olan herkesin adını mutlaka duyduğu hatta yerine göre hayranlık beslediği bir isim Macar asıllı Amerikalı iş insanı George Soros…

George Soros Hakkında Bilgiler

Özellikle ekonomik krizlerin olduğu ülkelerde mutlaka ilk andan itibaren adı geçen bu para gurusu, Türkiye’de de uzun süre faaliyetlerde bulunan Açık Toplum Vakfı’nın da kurucusudur. Bu vakıf şu anda Türkiye’deki çalışmalarını durdurdu.

Ayrıca Quantum Fonu Grubu olarak bilinen dev isminde baş yatırım danışmalığı görevini yürüten Soros Fund Management LLC oluşumunun da bir numarası yani başkanı olarak görev yapıyor.

Piyasaları takip eden hemen herkesin çok iyi bildiği bu fon, kuruluşundan itibaren izlemiş olduğu politikalar sayesinde dünya genelinde çok önemli bir yere sahip olarak kendi döneminin en yüksek performanslı fonu olarak ismini duyurmuştur. Bu başarı şüphesiz sürpriz değildir. Her olayın arkasında bir gizli kahramanın olduğu gibi bu başarının ardından George Soros vardır.

George Soros Kimdir?

George Soros, Macar asıllı ve Yahudi olarak 12 Ağustos 1930 tarihinde dünyaya gelir. ABD’li bir finans spekülatörü olan Soros, bir liberal girişimcidir.

2022 yılında net serveti 8,6 milyar USD olan George Soros, ayrıca bugüne kadar Açık Toplum Vakıflarına 32 milyar USD tutarında bağışta bulunmuştur. Bu rakamın amacı, kullanımı gibi konular sık sık spekülasyonlara sebep olmaktadır.

Hatta yardımseverliği konusunda o kadar ön plana çıkmıştır ki Ukrayna ve Yugoslavya gibi doğu Avrupa ülkelerine yaptığı yardımların parasal değerleri BM tarafından bu ülkelere yapılan yardımlardan çok daha fazladır. Haliyle bu veriler Soros’un bir melek mi yoksa bunları kullanarak işlerini yürüten biri mi olduğu konusunda akıllarda soru işaretine neden oluyor.

Haliyle bu yardımların siyaseten yapıldığı gibi bir olasılık birçok çevre tarafından sık sık dile getirilmektedir. Çünkü bu ülkelerle ilgili olarak yaşanan olumsuz tablo ortadadır.

Ölümden Kaçarak Başlayan Hayat

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dünyaya geldiği 1930 yılından sadece 9 yıl sonra şehrin Naziler tarafından istilaya uğraması nedeniyle Yahudi olan Soros ailesi zor günler geçirir.

Soros’un babası sık sık ailesinin yerini değiştirir ve ayrıca her birinin adına farklı sahte kimlikler çıkartır. Bu nedenle uzun bir süre ölümden kaçış durumu yaşar.

İngiltere’ye göç ve ardından gelişen olaylar Soros’un hayatı için çok kritik noktalardır. İlk olarak Oxford Üniversitesi’ne girer. Bu esnada tarihler 1947’yi gösterir. Burada School of Economist Fakültesi’nde ekonomi alanında eğitim alır.

Soros, İngiltere’de Hamallık Yaparak Geçimini Sağladı

Ada ülkesinde hayatını idame ettirebilmek için bedensel güç gerektiren birçok iş yapar. Hatta bunların arasında hamallık dahi mevcuttur. Üniversite hayatı onun için birçok konuda ilham kaynağı oldu. Hatta Açık Toplum Vakfı’nın temelleri üniversite koridorlarında tasarlandı denilse abartılmış olunmaz.

İkinci kritik dönemeç ise Amerika’ya göç sürecinde yaşandı. Burada finans dünyasıyla olgun anlamda temas etmiş oldu. Bu temas esnasında döviz ve hisse senedi toplamak başta olmak üzere birçok ekonomik manevrayı yapmaya başladı.

İlerleyen yıllarda kendi şirketini de kurarak yavaş yavaş dünyada tanınmaya başlandı. Bu tanınırlık ayrıca büyük bir servete de sahip olmasının yavaş yavaş önünü açtı.

Günümüzde George Soros ismini herkes bilir ve ekonomik spekülasyon denildiğinde akla ilk gelen isimdir.

George Soros’un Servetinin Kaynağı Nedir? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldu?

George Soros’un yaptığı işin etkileri kadar servetinin büyüklüğü de sık sık dile getirilen bir konudur. Bugüne kadar 32 milyar USD tutarında Açık Toplum Vakıflarına bağışta bulunan ismin şu anda net servetinin 8.6 milyar USD olduğu bilinmektedir.

Soros’un bu kadar zengin olmasının en temel nedeni piyasaları iyi kokluyor olmasıdır. Yani henüz 500 USD ile küçük yatırımlar yaparken dahi en doğru yere yatırım yaparak gün geçtikçe kendisini geliştirmiştir.

Piyasanın düşük olduğu zaman toplayıp yükseldiği zaman satıp sonra tekrar düştüğü zaman yeniden toplama üzerine süreçleri ve gelişmeleri doğru takip ederek bugün bir guru haline gelmiştir.

Hiçbir başarının tesadüfen olmadığı gibi Soros’un başarıları da tesadüf değildir. Uzun yıllar ekonomi piyasasının en alt kademelerinden başlayarak kendisini yetiştiren ve en nihayetinde tabiri caizse piyasanın kurdu haline gelen bu adam bugün şartlarında birçok devlete meydan okuyabilme özgüvenine sahiptir.

Soros ismi ülkemizde son dönemde Osman Kavala ile birlikte geçmektedir. Bildğiniz üzere Kavala uzun bir süredir tutuklu bulunmaktadır.

George Soros’un Sivil Toplum Kuruluşu Çalışmaları

İsmi piyasa spekülasyonlarıyla anılıyor olsa da Soros’un bilinen sivil toplum çalışmaları da oldukça fazladır. Yahudi asıllı olması nedeniyle ismi üzerinden birçok komplo teorileri üretilen George Soros, İngiltere’de öğrenimini sürdürebilmek için hamallık yaparken bir gün ayağından yaralanır.

Bu yaralanmanın neticesinde ise devlet hastanesinde tedavi olur. Burada bir ihtiyaç sahibinin ücretsiz şekilde tedavi olmasının önemini anlayan Soros’un vakıf çalışmalarındaki hassasiyetinin temel nedeninin bu olay olduğu söylenir.

Açık Toplum Vakfı kurucusu olduğu ve çalışmaları arasında en çok bilinendir.

Bunun dışında Uluslararası Bilim Vakfı’nın da kurucusudur. Yine çok sayıda üniversite ve kuruluşa verdiği destekle de bilinen George Soros’un günümüz net servetinin çok sayıda katı oranındaki bir bütçeyi bugüne kadar yardım faaliyetlerinde kullandığı bilinmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.