Spek Nedir? Borsada Spekülatör Kime Denir ? (Detaylı Anlatım)

0

Borsada çok fazla dile getirilen spek nedir ? Öncelikle spek kelimesi ‘’ spekülatör ‘’ kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Piyasada çeşitli enstrümanlar üzerinde spekülasyon yapılmasıyla, hisselerin fiyatlarıyla oynayan kişilere denilmektedir. Özellikle borsanın kısa zamanda ve uzun zamanda para kazandırdığı bilinirken, kısa vadede kolayca para kaybedilmektedir. Riskli bir alan olması onu bazı yatırımlarda muazzam kazançlar getirmesini sağlamaktadır.

Spek Nedir ?

Spekülatörler yatırımcıların psikolojik anlamda hisse üzerindeki alışkanlıklarını değiştirmeye çalışırlar. Hatta küçük yatırımcıların bu tarz hareketlere daha fazla kanıyor olması spek adı verilen kişileri karlı duruma getirmektedir. Borsada bu konuda işlem gören spekülatörler borsayı bir taht oyununa çevirmektedir.

Spek adı verilen kişiler çok iyi psikolojik bilgiye sahiptirler. Onlar yatırımcıların duygusal ve psikolojik anlamda faydalan kişilerdir. Küçük yatırımcılar pastadan bir dilim alınca genellikle hisseden çıkma eğilimi göstermektedir. Hatta çoğunlukla görülen hisse alırken en tepe fiyattan hisseyi alan ve düşüş sonrasında zarar eden kişiler bulunmaktadır. Bunlar bu aşamada spek adı verilen kişilerin kim olduğunu merak ederler.

Spek nedir sorusuna bir çok kişi farklı cevaplar verecektir. Özellikle spek hakkında borsa ve piyasalarda çok fazla söylentinin dolaştığı bilinmektedir. Küçük yatırımcılar genellikle kayıplar sonrasında kaybın üzerini örtme amaçlı bunu kullanırlar. Bu işi piyasada profesyonel yapan kişiler varsa da bunların varlığı bilinse bile tespit edilmesi güçtür.

Borsada Spekülatör Kime Denir ?

İstikrarsız giden bir hisseyi düşünelim. Bu hissenin kısa vadede popüler bir duruma gelmesi imkansızdır. Çünkü trend olmayan ve yatırım sıklığı olmayan varlıkların potansiyel kazanması uzun zaman almaktadır. Bir anda bir hissenin tavan veya taban yapmasına spek denilmektedir. Özellikle bunu sağlayan ve piyasa ile oynayan kişilere ise spekülatör denilmektedir.

Spekülatörleri hayali bir roman karakteri gibi görmemeniz gerekir. Çünkü gerçekten borsa piyasalarıyla profesyonel şekilde oynayan çok fazla bilgili spekülatör bulunmaktadır. Yabana atılmaması sizin çeşitli yatırımlarda zarara girmemenizi sağlayacaktır. Daha iyi kavrayabilmeniz için bunu bir örnekle anlatmaya çalışalım.

Spekülatör Ne İş Yapar?

Örneğin bir hisse borsa üzerinde işlem görmeye başladığı an küçük pozisyondaki yatırımcılar hisseleri satmaya başlamaktadır. Büyük çapta yatırımcılar ise küçük hissedarların sattığı bu hisseleri toplama yoluna giderler. Hatta bu işi o kadar uzun süre yapar ki kimde ne kadar hisse olacağını bile bilebilmektedir.

Özellikle bu aşamada spekülatör kişi devreye girecektir. Zamanı geldiğinde fiyatların yükselmesini veya düşmesini sağlayacak girişimlerde bulunacaktır. Bu sayede piyasada topladığı onlarca hisse üzerinden normalden çok fazla kazanç elde etmeye başlayacaktır. Spekülatör bir kişi olabildiği gibi piyasada çeşitli varlıklı holdingler bile olabilmektedir.

Spek borsa ortamında herkes olabilmektedir. Tanınan bir kişi veya borsada işlem gören normal bir kişi hatta ünlü şirketler bile olabilmektedir. Speklerin asıl amacı ortam geriliminden faydalanıp kazançlarını artırmakla ilgilidir. Özellikle piyasada bunu başaran önemli spekülatörler iyi kazançları sabırla kasalarına koyuyorlar.

Spekülatör kavramı ile tahtacı kavramı hemen hemen aynı kavramlardır. Dilerseniz tahtacı kavramı hakkında detaylara da tahtacı ne demek başlıklı makale sayfasından ulaşabilirsiniz. Başka bir makalede buluşmak üzere, bol kazançlı, sağlıklı günleriz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.