Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

0

Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi taleplerine olumlu yanıt alamayan ve talepleri geri çevrilen kişiler için son çare olarak görülmekte olan şube yetkisindeki krediler, şubelerde bulunan yetkili kişilerin kredi taleplerini ana merkezlere iletmeden kendi inisiyatiflerini kullanarak cevaplamaları ile alınabilmektedir. Bilindiği gibi bankalar müşterilerinin kredi taleplerinde kendileri hakkında birçok farklı inceleme yapmaktadırlar. Her banka da geçerli olan kredi notu, haciz veya ipotek durumu, kredi kartı veya kredi, ödeme performansı ile bankaların kara listelerinde olup olmama durumları gibi genel bilgiler bankaların kredi taleplerinde öncelik verdikleri konulardır.

Bu gibi incelemelerden olumsuz sonuçlar çıktığı zaman insanlar zor durumda kalabilmektedirler. Ancak kimi zaman 5000 ile 10000 tl gibi tutarlar için bu incelemelere gerek kalmadan banka yetkilileri kendileri de karar vererek kredi taleplerini cevaplayabilmektedirler. Bu sistem özellikle genel merkezler de yaşanmakta olan iş yükünü azaltmak ve aynı zamanda işleri hızlandırmak amacı ile uygulanmaktadır. Şube yetkisinde kredi vermenin avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bankalardaki iş yükünü azaltmaktadır
  • İşlemlerin daha kısa zamanda bitmesini sağlamaktadır
  • Müşterilerin uzun süre beklemelerine gerek bırakmamaktadır
  • Acil nakit ihtiyaçlarında insanlara çok ciddi faydalar sağlamaktadır

Şube Yetkisindeki Krediler Kimlere Verilebilir?

Artık birçok bankada uygulanmakta olan bu sistem ile insanlar zor durumda kaldıklarında düşük nakit ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılayabilmektedirler. Bilindiği gibi kredi taleplerinde istenen cevabın gelmesi genellikle uzun sürmekte ve bu durum nakit sorunları olan kişilerin daha da sıkıntıya girmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda banka genel merkezleri sürekli olarak gelen kredi taleplerinde insanların sicillerini veya mali geçmişlerini incelemek için çok ciddi bir mesai harcamaktadırlar.

Bu duruma bir çare olması ve işlerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için uygulanmaya başlanan bu sistem kısa zaman içinde hem bankalar hem de müşterilerine çok ciddi kolaylıklar sağlamıştır. Yapılan başvurular da özellikle zor durumda olan kişiler için kendilerine verilen bu yetkileri kullanan banka görevlileri işlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadırlar.

Şube Yetkisindeki Kredileri Alabilmek İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Artık tüm bankalar şubelerde görevli olan bazı yetkililere kendi inisiyatiflerini kullanarak verebilecekleri bir kredi limiti tanımlamaktadırlar. Bu krediler özellikle kredi almakta zorlanan, geçmişleri temiz ve aynı zamanda acil nakit ihtiyaçları olan kişilere verilmektedir. Bu sebeple birçok kişi şube yetkisinde verilen krediler ile nakit sorunlarını çözmek istemektedirler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.