Taşıt Kredi Mi? İhtiyaç Kredi Mi?

0

Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?

Bulunduğumuz dönemde pek çok insan araç alırken kredilere başvuruyor. Çoğu insanında kafasında mevcut olan bir soru var. Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Bu konuda karar vermemizde yine bankalar yardımcı oluyor.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi arasında ki farklar bize tercih bakımından yardımcı olabilir. Bankalar bu hususta insanların gelirlerini, sahip olmak istedikleri aracı ve yatırımlarını gözden geçiriyor.

Kredi tercihimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Günümüzde kredi kullanmak isteyen insanların öncelikle dikkat etmesi gereken şeyler;

1-Faiz oranı,

2-Kredi miktarı,

3-Kredilendirme oranı,

4-Kampanyalar.

Faiz oranı

İlk dikkat ettiğimiz şey faiz oranları olmakta ve taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisinin faiz oranları birbirine çok yakındır. Fakat bazı bankalar taşıt kredisi için kampanya niteliğinde avantajlı faiz oranları uygulayabiliyor. Bu durumda taşıt kredisinin faiz oranlarını bankalar arasında sıralayarak size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Kredi miktarı

Başka bir husus ise kredi miktarıdır. Arzu ettiğiniz araç ve eğer yaptıysanız yatırımınızı gözden geçirmeniz gerekir bu durumda. Taşıt kredilerinde genellikle kredi miktarı ihtiyaç kredisine göre daha fazladır. İhtiyacımız olan miktara göre yine iki kredi arasında tercih yapmalıyız.

Kredilendirme oranı

Atlamamamız gereken bir nokta ise bankaların taşıt kredisinde arzu ettiğiniz araç için kredi oranı belirlemesidir. Taşıt kredisinde maksimum 100.000 TL’ye kadar %70 oranında, bu fiyatın üzerinde ise %50 oranında kredilendirme yapılmaktadır. Sahip olmak istediğiniz araç için yatırım yapmış iseniz taşıt kredisi sizin için uygun olabilir. Eğer almak istediğiniz aracı tamamen kredi ile sahip olmak isterseniz ihtiyaç kredisi bunun için size daha uygun olabilir.

Kampanyalar

Günümüzde araç sahibi olmak isteyenler için uygun kampanyalar mevcuttur. Bu kampanyalardan ilk başta gelen ise aracınıza kredi kullandığınız banka aracılığı ile kasko yatırmanız durumunda bankanız tarafından faiz indirimi yapılmasıdır. Son zamanlarda popüler olan bir diğer kampanya ise belirli marka araçlarda bankaların yine faiz indirimine gitmesidir. Bu durum sıfır araçlarda taşıt kredisi ile geçerlidir.

Sahip olmak istediğiniz araç ikinci el ise beş yaşını geçmemesi gerekir. Çünkü bankalar artık beş yaşını geçen araçlar için taşıt kredisi sunmuyor. Bu nedenle beş yaş üstü araçlar için ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.