Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

0

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi çekerek bir araç sahibi olma fikri muhtemelen hepimizin aklına gelmiştir. Durumu iyi olan ve taşıt almayı kafasına koyan tüketiciler bu yönteme sıkça başvururlar. Peki ya bu krediyi ödemekte güçlük çeken tüketiciler ne tür zorluklarla karşılaşacaklar? Arabaya ne olacak? Banka sizi ne zaman ve ne şekilde uyaracak? Şimdi bu sorulara birer yanıt arayalım.

Öncelikle şunu belirtmek önemli olacaktır. Taşıtı aldığımız ilk andan ödeme bitene kadar ki zaman aralığında taşıt ipotekli olmuş oluyor. Yani taşıtın alım satımı sizin tarafınızdan yapılamıyor. Sonuç olarak taşıt tam anlamıyla kullanıcının sayılmıyor. Ancak ve ancak ödemenin tamamı yapıldıktan sonra artık tam anlamıyla bir taşıt sahibi olmuş sayılıyorsunuz.

Ödeme yapılmayan iki aylık kısımda taşıtın kullanıcısı tarafından bankaya herhangi bir ödeme sağlanmazsa banka noter aracılığı ile ihtar çekecektir. Bu ihtar bir uyarıdır sonuç olarak sizden iki aylık ödemediğiniz taksitleri isteyecektir. Eğer ki siz o sıkışıklığı atlatamaz ve bankaya bir ay daha ödeme yapamazsanız banka size bir ihtar daha çekecektir ve eğer en başından itibaren ödenmemişse size vermiş olduğu kredi tutarının tamamını isteyecektir. Eğer ki ödememe durumunu aldığınız ilk zamandan itibaren değil de belirli bir ödeme yaptıktan sonra yaparsanız bankanın noter aracılığı ile çektiği ikinci ihtarın sonunda arta kalan ödemenizi isteyeceklerdir.

Eğer bu durumda da ödemenizi tamamlayamamış olursanız banka sizin dosyalarınızı artık bir avukata verecektir ve avukat bürosundan size arama ricası ile ilgili bir mesaj gelecektir. Avukat size aracın ipotekli olduğunu belirtecek ve artık aracın satışa çıkarıldığını size duyuracaktır.

Aracın satışı gerçekleştikten sonra banka kalan tutarın tahsilatını ve avukatın ücretini aracın satışından elde edilen tutarla yapacaktır. Bu durumlar gerçekleştikten sonra para artacak olursa o para da size verilecektir.

Tabii şunu belirtmek de gerekir ki ödeme planınız düzensizse banka sizi hiç rahat bırakmayacaktır ve sürekli telefonla arayıp durumu kontrol edeceklerdir. Bu durum ne kadar hoş olmasa da onların da birer personel olduklarını ve işlerini yaptıklarını unutmayalım.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.