Tek Maaş İle Geçinmek Mümkün mü? Geçinme Yolları

0

Çevremizde tek maaşla geçinmek zorunda olan türlü türlü insan görmek mümkündür. Belki de bu insanlardan biri siz olabilirsiniz. Eve girmekte olan tek maaş günümüz ekonomisinde çok çok zor hale gelmiştir. Geçinmek bir kenara artık ev sahibi olmak, araba sahibi olmak neredeyse imkansız hal gelmiştir. Günümüzde her  şeyin pahalı olduğunu gördükçe tek kişinin 2000 lira asgari  maaşla geçinemeyeceğini görmek mümkündür.

Tek maaşım var ne yapmalıyım diye sorular sorduğunuz zaman karşınıza eğer ek gelir elde etmek istiyorsanız birçok iş imkanı bulunuyor. Genelde bu durumu düzeltmek için yapmanız gereken tek şey neredeyse günün her saati çalışmak oluyor.

Ek İş Yapmalısınız

Eve gelir getirecek iki kişi bulunuyor. Anne ve Baba, evde bulunan tüm kişilerin ihtiyaçlarını gidermek zorunda olan kişilerdir. Bu sebeple evin annesi, babanın getirdiği paradan memnun değilse ve  çalışmak istemiyorsa çok büyük bir hata yapıyor demektir. Anne okumamış bile olsa, birçok ek iş imkanı sayesinde para kazanabilir. Günümüzde ek gelir sağlamak amacıyla birçok iş fikri olduğu için cinsiyet farketmeksizin her meslekten para kazanma imkanı bulunuyor.

Harcamalarınıza Dikkat Etmelisiniz

Tek maaşla geçinebilmek  yaptığınız tüm harcamalar konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Planlı bir hayat sürmek çok zor olsa bile bazı konularda böyle olmanız gerekiyor. Sadece maaşınızı aldığınız günün akşamında giderlerinizi ve gelirinizi not almalısınız. Sonra yapmanız gereken ödemeleri sıralayarak bu plana göre ilerlemeye çalışın.

Çalışmayı Kesinlikle Aksatmayın

İnsan hayatında birçok şeyi ne kadar doğru yapsa da istedikleri kolay kolay olmaz. Karşınıza çıkan zorluklara karşı mutlaka dosdoğru ayakta durmalı ve vazgeçmeksizin, inat ederek çalışarak bu durumu düzeltebilirsiniz. Ağlayarak, üzülerek hiçbir zaman elinize hiçbir şey geçmez. Bundan dolayı her zaman çabalamak zorundasınız.

Elinize geçen her parayı dibine kadar harcayarak bu konularda herhangi bir yere gelmeniz mümkün değildir. Çokta kazansanız az da kazansanız birikimlerinizi ve tasarrruflarınızı her zaman bu miktarlara göre yapmalısınız. Çok kazandığınız süre boyunca ihtiyaçlarınızı köşeye ayırarak geri kalan miktarı mutlaka birikim yapmak için ayırmalısınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.