Ters Repo Nedir?

0

Ters Repo Nedir?

Yatırımcılar açısından repo kavramı daha sonraları geri alma taahhüdü verilerek yapılan satış işlemleri olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki yatırım dünyasında var olanlar açısından yatırım araçlarına dair nitelikli bir bilgiye sahip olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bu noktada repo da yatırımcıların sıklıkla tercih ettikleri bir yatırım aracı olarak tanımlanmaktadır. Repo özellikle sabit bir getiri sağlamak noktasında başarılı olan bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkar. Yine repo kısa vadeli getiri sağlamak konusunda da başarılı olan bir işlemdir. Tam da bu noktada ters repo kavramı da devreye girer! Sıklıkla ters repo nedir? Sorusuyla da sıklıklar karşılaşmak mümkün olur!

Ters repo nedir? Yatırım yapılacak olan bir menkul değerin işlem başlangıcı olarak tanımlanan valörden satın alınarak; süre bitişinde valörü üzerinden tekrar geri satılması işlemine ters repo denir. Görüldüğü üzere ters repom kavramı son derece teknik bir kavram olarak karşımıza çıkar. Burada ters repo işlemi yapan tarafın parayı kullandıran taraf olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu işlemde geri satış taahhüdü bulunmaktadır. Dolayısıyla menkul değer bir süreliğine ters repo yapan tarafına geçer. Ancak işlem sonrasında daha önceden belirlenen değer üzerinden menkul kıymet tekrar ilk sahibinin eline geçer.

Ters Repo Nedir?

Düz repo için geçerli olan kurallar elbette ki ters repo için de geçerli olmaktadır. Temelde bu işlem borç veren üzerinden tanımlanan bir kavram olarak karşımıza çıkar! Ters repo esasında bir geri satılması sözü ya da alım sözü verilen bir durum olarak tanımlanır. Söz konusu yatırım aracı daha sonra tekrar geri alınacaktır. Buna dair bir taahhüt durumu mevcuttur. Burada menkul değeri satın alan kişi; temelde borç para vermiş olarak kabul edilir. Almış olduğu menkul değerli ya da değerleri taahhütte yer aldığı şekliyle daha önceden belirlenmiş olan tarih itibariyle faiziyle birlikte geri teslim edecektir.

Repo İşlemlerinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Repo işlemlerinin özellikle kısa vadeli bir gelir getirmek konusunda çok başarılı yatırım araçları arasında yer aldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı yatırımcıların sıklıkla repo ve ters repo işlemi tercih ettiklerini de ifade etmek mümkün olmaktadır. Repo işlemi için bankalar ve yatırımcı arasında nitelikli düzeyde bir anlaşmanın yapılması şarttır. Tam da bu noktada söz konusu anlaşmanın detaylarının ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesi konusu önem kazanmaktadır. Elbette ki ters repo işlemi son derece teknik bir konu olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı bu tür işlemlerin yapılmasında son derece profesyonel ekiplerin ve danışmanlık şirketlerinin önerileri dikkate alınmak durumundadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.