Elon Musk, Tesla Araç Satışında Bitcoin ile Ödeme Seçeneğini Kaldırdı

0

Ünlü girişimci Elon Musk’ ın Tesla satışında Bitcoin alımını durdurması, piyasada ciddi dalgalanmalara sebep oldu. Tesla, ürettiği araçların alımında bitcoin kullanılabileceğini geçtiğimiz mart ayında duyurmuştu. Bu karar, iklim değişimi ve çevre konusunda endişelenen yatırımcılar tarafından kısa sürede tepki almıştı. Kararın üzerinden iki ay geçtikten sonra Elon Musk, dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bu kararın askıya alındığını duyurdu.

Elon Musk, Tesla Satışlarında Bitcoin Ödemesini Durdurduğunu Açıkladı

Elon Musk yaptığı açıklamalarda tüm sera gazları arasında özellikle kömür’ ün çevreye verdiği etkisi üzerinde durdu. Bitcoin madenciliğinde fazlasıyla kullanılan bu fosil yakıtların kendisini endişelendirdiğini vurgulayan girişimci, çevreye zarar vermemek adına bitcoin-tesla işlemlerinin durdurulduğunu söyledi. Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerde kullanılan fosil yakıtların çevreye zarar verdiği gerekçesiyle aldığı bu karar, kripto para piyasasında ciddi hareketlenmelere neden oldu. Elon Musk’ ın bitcoin-tesla kararının ardında enerji verimliliği ve çevreye verdiği değer öne çıksa da Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ile aralarında yaşanan gerilimin, Musk’ ın bu kararını tetiklediği ihtimaller arasında.

Elon Musk’ ın tesla satışında bitcoin alımını durdurmasına dair açıklaması, hem Tesla hisselerinin düşmesine hem de bitcoinin piyasa değerinin %10 değer kaybetmesine neden oldu. Bir günde yaşanan bu değer kaybı, yatırımcılar tarafından “Elon Musk’ ın piyasa manipülasyonu” olarak algılandı.  Elon Musk yaptığı açıklamalarda, Tesla’ nın elinde bulunan 1,5 milyar dolarlık Bitcoinleri satmayacağını ve bir yatırım stratejisi olan “hodl” tekniğiyle uzun vadede elinde tutacağını belirtmiştir. Daha öncesinde şaka olarak piyasaya sürülen dogecoin, Elon Musk’ ın Twitter paylaşımları sayesinde piyasanın n büyük 4. Kripto parası haline gelmişti.

Kripto Para Fiyatlamalarına Etkisi

Elon Musk, Tesla’ nın hiçbir Bitcoin satmayacağına dair verdiği karar Bitcoin’ in 58 bin dolardan 46 bin dolara gerilemesine sebep oldu. Sadece bir gece de 12 bin dolar gerileyen Bitcoin yaklaşık olarak %10 değer kaybetti. Bitcoinin yanı sıra tesla hisseleri de %4 değer kaybetti.

Elon Musk’ ın yaptığı açıklamanın ardından kripto para piyasasında market hacmi birkaç saat içinde 300 milyar dolardan fazla düşüş yaşadı. Yaşanan gelişmelerin ardından yatırımcıların birçoğu yüklü para çekme işlemleri gerçekleştirdi. Bu para çıkışlarının yaşanması sonucu 2,43 trilyon dolar olan market hacmi çok kısa sürede sert bir düşüş yaşadı. Yapılan hesaplamalara göre kripto para piyasasında sadece bir gecede toplam 365 milyar dolarlık yatırım çekildi. Elon Musk’ ın yaptığı açıklamalar sonrası yatırımcıların para çekme işlemleri piyasaların kırmızıya bürünmesine neden oldu.

Kripto para piyasasında yaşanan bu dalgalanmaların ardından Tesla hisselerinde de hızlı bir düşüş yaşandı. Tesla hisseleri için oluşturulan ve fiyat hareketlerini tahmin etmeye yardımcı olan indikatörler, “sat” uyarısı vermeye başladılar. Şu ana kadar %4 değer kaybeden hisselerde düşüş eğiliminin daha fazla artacağı tahmin ediliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.