Tezos (XTZ) Nedir? Nasıl Çalışır? Tezos Nereden Alınır?

0

2021  yılında altcoin sektörü bitcoine göre çok daha fazla volatil bir görüntü içerisinde. Bu nedenle insanlar BTC sonrası yatırım yapılabilecek alternatif coinler aramaktalar. Bu anlamda karşımıza çıkan coinlerden biri de Tezos coin oluyor. XTZ sembolü ile bilinen Tezos, merkezi olmayan bir blockchaindir. 2017 yılında Arthur ve Kathleen çifti geliştirmiştir. Fonu ise Johann Gever’ın GEVES vakfı’ndan sağlanmıştır.

Tezos Hakkında Bilgiler

Tezos, Proof of Stake algoritmasını kullanır ve merkezi olmadığı için topluluk tarafından yönetilen bir kripto para birimidir. Sıfırdan yaratılan birkaç kripto para biriminden biri olan Tezos, olan bir sistemin üstüne katman eklenerek geliştirilmemiştir. Gerçekleşebilecek herhangi bir hard fork ihtimaline karşı risk oluşturmaması için yeni inovasyonların birleşimi ile oluşturulmuştur.

Tezos’da gerçekleşecek bütün olaylar topluluk onayına sunulur. Bu şekilde ortak karar verilir. Ayrıca, bu şekilde diğer başka blockchainlerden ayrılıyor. Örneğin; bir geliştirici, Tezos’da yenileme ya da değişim önerisini kullanıcılara sunar. Elbette, eğer isterse geliştirici, öneriye fatura da ekleyebilir.  Öneri, topluluk tarafından kabul görürse geliştirici token olarak ödeme alır. Bu şekilde yürütülen sistem ile hem Tezos’un geliştirilmesi için teşvik sağlanıyor hem de platformun hiçbir yenilenme, bakım ya da değişim işlemi tek kişi tarafından yapılmış olmuyor.  Ayrıca, kullanıcılar sundukları öneriler karşılığında token aldıkları için herhangi bir ek ödül veya sponsorluk gibi ihtiyaçları bulunmuyor.  Geliştiricilerin hepsi, Tezos’da istedikleri  herhangi bir alanda serbest bir şekilde çalışabilirler.

Tezos madenciliği yapan kişiler kendilerine madenci yerine fırıncı diyorlar. Bu topluluğun hedefi ise, kripto para piyasasında lider konumda olan Bitcoin ve Ethereum’dan  çok daha çalışan bir blockchain teknolojisi geliştirmek.  Tezos, resmi doğrulamayı kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Bu sebeple akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlayıp kod açıklarının da önüne geçiyor.

Tezos Fiyat Bilgisi (XTZ)

XTZ’yi şu anda direkt olarak Türk Lirası ile satın alınabiliyor. Paribu ve benzeri Türk kripto para borsalarında bu imkan sunulmaya başladı. Yabancı borsalarda ise genellikle TL üzerinden işlem yapılamıyor. Bu yüzden herhangi bir kripto para ile takas yapılarak alınması mümkün.  Şu anda 703.161.263 adet XTZ dolaşımda bulunuyor. Bugün kripto para borsasında XTZ, 2.854 dolardan işlem görmekte. Yani yaklaşık 1 Tezos 25 tl olarak işlem görüyor. Binance gibi büyük kripto para borsalarında tezos işlemleri yapılabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.