Troy Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

İnternette veya birçok yerde troy kart diye bir şeyin olduğunu görmüşüzdür. Troy kart nedir? Nasıl kullanılır? Diye merak etmekteyiz. Bankalar arası Kart Merkezi tarafından geliştirilen Troy Kart, 2016 yılında hizmete sunulmuştur. Türkiye’nin yerli ödeme sistemiyle geliştirilmiştir. Bankalar ve işletmeler arasında para akışını sağlar. Elektronik bankacılık yönetimi olarak kullanılan kart, banka kartlarının, ön ödemeli kartların ve kredi kartlarının üzerindedir.

Türk markası olarak kullanıma sunulan kart Master Card, Visa gibi kartlar arasında para akışını sağlayan bir ödeme yönetimine sahiptir. Kartın köşesinde Troy logosu bulunur. İşlemler Troy aracılığıyla yapılır. Kenarında Troy logosu olan kartlar bankalar tarafından müşterilerine sunulur. Kartın ücretli olup olmaması tamamen bankaya bırakılmıştır.

Troy Kartın Kullanıldığı Yerler

Bank kartlarının, kredi kartlarının nerde ve nasıl kullanıldığını nerdeyse herkes bilmektedir. Nispeten daha yeni bir kart olmasından dolayı Troy kart nedir, nasıl kullanılır ve nerelerde kullanılır olduğu yaygın olarak bilinmez. Diğer ödeme sistemlerinde olduğu gibi Troy kartlar da;

  • Yurt içindeki ATM’lerde işlem yapmak
  • POS cihazlarında ödeme yapmak
  • Günlük bankacılık işlemlerini yapmak
  • Mobil alışverişlerde
  • İnternetten yapılan alışverişlerde
  • Ortak ATM’lerde işlem yapmak için kullanılır.

Troy Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yoğun olarak yurt içinde kullanılan Troy kartı yurt dışında da kullanmak mümkündür. Yurt dışında kullanılabilmesi için kartın arka yüzünde Diners, Discover ve Puls logolarının olması gerekir. Logoların bulunduğu Troy kartlar bütün dünyada kullanılabilir. Troy kredi kartlarıyla limitleri dahilinde alışveriş yapılabilir. Kredi kartlarıyla nakit çekilebilir, mobil veya internetten alışveriş yapılabilir.

TroyGo Güvenli Öde

Mobil ve internet alışverişlerinde güvenli şekilde işlem yapabilmek için Troy GO güvenli öde geliştirilmiştir. Doğrulama yöntemi kullanılır. Alışveriş sırasında satın al butonuna basıldığında güvenli alışveriş yapılabilmesi için cep telefonuna doğrulama kodu gönderilir.  SMS ile gelen kod girilince güvenli alışveriş yapılmıştır.

Temassız sembolü bulunan Troy kartlarla her yerde ödeme yapmak mümkündür. Adroid cihazlarda ve temassız POS cihazlarında kullanılan kartlarla daha güvenli ve hızlı alışveriş yapılır. Troy kartlarda karekod uygulaması kullanılmaktadır. Yenilikçi bir yöntem olan uygulama çok basit bir şekilde gerçekleştirilir. Finans kurumları aracılığıyla Troy karta başvuru yapılabilir. Troy kart nedir, nasıl kullanılır olduğu öğrenildiğine göre bireysel veya kurumsal başvurular yapılabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.